REKLAMA

Samorząd

5 milionów na remont

Opublikowano 04 maja 2019, autor: Rafał Krzymiński

Burmistrz Bytomia Odrzańskiego zdecydował się odnowić swoją siedzibę.

Jacek Sauter o budynku, w którym urzęduje zawsze wypowiadał się bezlitośnie. – Wstyd mi przed turystami, że to taka nora – mawiał. Dwa lata temu zapowiedział jednak, że najwyższa pora odnowić budynek, w którym wszystko się sypie. Już samo wejście do urzędu miasta sprawia wrażenie prowizorki. Osoby niepełnosprawne nie mają żadnych szans, aby samodzielnie załatwić sprawę urzędową. Mogą co najwyżej zadzwonić po urzędnika. J. Sauter wcześniej wycofał się z planów remontowych, bo na Ewangelik trzeba było wziąć kredyt. Teraz zmienił zdanie.

Nie mogę już czekać!

 – Przede mną jedna z najtrudniejszych samorządowych decyzji – twierdzi burmistrz. – To konieczność kapitalnego remontu ratusza. Przez lata na pytania dotyczące jego stanu i wyglądu odpowiadałem, że planuję kompleksową modernizację wnętrz na koniec, po zrealizowaniu najważniejszych zadań w gminie. Dzisiaj wiem, że takiego momentu się nie doczekam – przyznaje.

 Sauter dodaje, że 400-letni budynek z zapadającymi się stropami, bez dostępu dla niepełnosprawnych, z niepełnym zabezpieczeniem przeciwpożarowym, już nie może czekać. Największy problem to konieczność sfinansowania zadania z własnego budżetu. Unia Europejska takich prac nie dotuje.

 Burmistrz ogłosił przetarg. Wpłynęły dwie oferty. Na remont zabezpieczono 5 mln 100 tys. zł. Tymczasem, firma ze Szprotawy zażyczyła sobie 7 mln 400 tys. zł. Sauter zastanawia się nad podziałem zadania na etapy. W tym tygodniu odbędą się konsultacje z projektantem. Jeśli znajdzie się wykonawca, który swoją propozycją nie zrujnuje budżetu gminy, inwestycja może rozpocząć się 1 września. Roboty potrwają do 2021 r.

Napisz komentarz »