REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Ta karetka ratuje noworodki

Opublikowano 25 maja 2019, autor: oprac. Michał Szczęch

– Karetka transportuje średnio 20 małych pacjentów miesięcznie – informuje Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala w Zielonej Górze.

– 15 maja po raz pierwszy w trasę wyruszyła nowa karetka neonatologiczna Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Po malucha urodzonego w gorzowskim szpitalu, którego pilnie należało przewieźć do Poznania na zabieg okulistyczny – informuje Sylwia Malcher-Nowak.

200 noworodków rocznie

Niewykluczone, że wspomniana karetka uratuje w przyszłości również dziecko z powiatu nowosolskiego, bo jest to jedyna w województwie lubuskim karetka tego typu, czyli przystosowana do przewożenia noworodków, w tym wcześniaków. Jej zakup sfinansowała Fundacja PGE Energia Ciepła (przekazała 300 tys. zł) z inicjatywy Elektrociepłowni „Zielona Góra”. Pomoc Fundacji okazała się szczególnie istotna, ponieważ poważnej awarii uległ dotychczasowy, wysłużony już ambulans szpitala.

– Karetka transportuje średnio 20 małych pacjentów miesięcznie – precyzuje S. Malcher Nowak. – Pomaga tym samym ratować życie i zdrowie ponad 200 noworodków rocznie.

Nowa Sól też skorzysta

Warto podkreślić, że zielonogórski szpital jako jedyny w woj. lubuskim realizuje transport międzyszpitalny najmłodszych pacjentów, w tym wcześniaków. Rocznie karetka „N” pokonuje około 30 tys. km. Zdarza się, że podczas jednego kursu ambulans przejeżdża 800 km. Zespół specjalistycznej karetki neonatologicznej stanowią: lekarz neonatolog, pielęgniarka, ratownik medyczny i kierowca.

Dzieci są najczęściej wożone z powiatowych lecznic do ośrodków z III stopniem referencyjności w zakresie neonatologii ? w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. oraz Nowej Soli. A z uwagi na fakt, iż w Lubuskiem nie ma oddziału kardiologii dziecięcej, czy oddziału intensywnej terapii dla najmłodszych, są także przewożone do ośrodków m.in. w Poznaniu, Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu, czy Warszawie.

Napisz komentarz »