REKLAMA

Wasze sprawy

Organy do odnowy!

Opublikowano 25 maja 2019, autor: Rafał Krzymiński

W kościele w Niedoradzu szykuje się remont zabytkowych organów.

Organy pochodzą z początku XX wieku. Wyprodukowała je niemiecka firma Schlag und Söhne. Są 12-głosowe, mają tysiąc piszczałek. – Są bardzo zniszczone, pojawiła się na nich wilgoć – mówi ksiądz kanonik Zbigniew Tartak z Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski w Otyniu, który opiekuje się kościołem w Niedoradzu. Do wymiany jest miech (urządzenie do tłoczenia powietrza – red.) i turbiny, do rekonstrukcji piszczałki, a do renowacji szafa, w której mieszczą się organy – wymiana.

Inwestycja będzie kosztować 100 tys. zł, z czego 30 tys. zł przekaże zarząd województwa lubuskiego z programu renowacji zabytków. Zadanie będzie realizowane w kilku etapach do końca 2020 r. Parafia z własnych środków wydała już na remont 40 tys. zł. Brakuje jeszcze 40 tys. zł. Wierni są bardzo ofiarni. – Jest mi o tyle łatwiej, że mam bardzo dobrze zorganizowaną i skuteczną radę parafialną – podkreśla ksiądz Z. Tartak. – Parafianie z kolei są bardzo zaangażowani, zawsze można na nich liczyć. Traktują gminę, ale i parafię jak dobro wspólne.

W świątyni odnowiono już ołtarz. Szykuje się też renowacja ambony.

Prośba wiernych

Księdzu marzy się jeszcze remont chodnika przy kościele w Niedoradzu. Proszą o to wierni. – Jest w bardzo złym stanie, starsi ludzie obawiają się, że upadną i złamią nogę – mówi. – Będziemy się starali pozyskać pieniądze na tą ważną dla parafian inwestycję.

W pomoc parafii zaangażował się Grzegorz Potęga (PO), radny sejmiku województwa lubuskiego, mieszkaniec Niedoradza. – Moja żona działa w radzie parafialnej i wiem, jakie kościół ma potrzeby. Podpowiedziałem księdzu, że warto postarać się o pieniądze na ratowanie zabytków. Wiele z nich trafia przecież na remonty starych świątyń – przekonuje.

 

RAMKA

To zabytkowy kościół

Pierwsze wzmianki o kościele p.w św.Jakuba Apostoła pochodzą z 1376 r. Wybudowany w XVII w. przy wykorzystaniu murów pierwszego kościoła. Częściowo przebudowany w XIX w. Obiekt wpisano do rejestru zabytków. W ostatnich latach wymieniono instalację elektryczną i nagłośnieniową, wymalowano wnętrze świątyni. Prace prowadziła konserwator z Otynia. Kościół ma nową elewację.

Napisz komentarz »