REKLAMA

Wasze sprawy

Pietruszka to rarytas!

Opublikowano 01 czerwca 2019, autor: Rafał Krzymiński

Na miejskim targu ceny owoców i warzyw poszybowały w górę. Polska pietruszka kosztuje 20 złotych za kilogram, to tyle co….czereśnie.

W środę (29.05), na nowosolskim rynku klientów nie brakowało. Kręcili jednak nosem, że kupcy upadli na głowę z tak wysokimi cenami. – Kto to widział, żeby za pęczek pietruszki żądać 20 złotych za kilogram! – denerwował się pan Bronisław. – 6 złotych za pomidory to też nie na moją kieszeń. Mam za małą emeryturę.

Za pietruszkę jak za zboże!

Najtańsze tradycyjnie są nowalijki. Za główkę sałaty zapłacimy 3 zł, za pęczek rzodkiewki 2 zł. Pietruszka jest chyba rarytasem, sądząc po astronomicznej cenie. 20 zł za kilogram, to równowartość kilograma dorodnych zagranicznych czereśni, które o tej porze roku uchodzą za przysmak ludzi o zasobniejszym portfelu. Kilogram borówki amerykańskiej będzie nas kosztował 30 złotych za kilogram. Przyznać jednak trzeba, że nie jest to wciąż popularny owoc. Za jedną gruszkę trzeba zapłacić 4 złote.

Rolnicy proponują 6 złotych za kilogram pomidorów (malinówka) i 7-8 zł za kilogram ogórków gruntowych. Cebula z kolei kosztuje 6 złotych za kilogram.

Musimy z czegoś żyć!

Pan Henryk mówi, że taniej i lepiej to już niestety było. – Przez drożyznę na straganach, wielu klientów szuka tańszej alternatywy i idzie na zakupy do dyskontów i marketów – mówi. – Niektórzy wracają, bo są rozczarowani jakością produktów. Rolnicy próbują sprzedawać warzywa i owoce marketom, licząc na większy zarobek. Problem w tym, że wielkie sieci handlowe nie zawsze płacą terminowo. Jakoś trzeba przetrwać ten rok.

Agata, rolniczka z jednej ze wsi powiatu nowosolskiego była oburzona, że zaszokowały nas duże ceny na rynku. – My też musimy z czegoś żyć – przekonuje. – Rok temu była katastrofalna susza. Nie mówiąc już o tym, że trudno znaleźć pracowników do zbioru warzyw i owoców. A przecież za godzinę pracy na akord mogą zarobić nawet więcej niż strajkujący nauczyciele – podkreśla.

Agata ma żal do miejskich urzędników za wysokie ceny wynajmu stoiska. – Za cały miesiąc płaci się ponad tysiąc złotych, czyli jak za zboże – denerwuje się. – Miało być inaczej. Kiedy miasto odnawiało targowisko, urzędnicy obiecali nam, że połowę miejsc zajmą miejscowi rolnicy i ceny za wynajem będą przyzwoite. Tylko dlatego dostali dofinansowanie to tej inwestycji.

Ceny warzyw i owoców
Rzodkiewka
Sałata
Marchewka
Ziemniaki młode
Botwinka
Cebula
Pietruszka
Ogórek gruntowy
Pomidor – malinówka
Jabłka
Gruszka
Czereśnia
Borówka amerykańska
Truskawka

 

Napisz komentarz »