REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Kolejne śledztwo

Opublikowano 22 czerwca 2019, autor: Michał Szczęch

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Dariusza Strausa. Chodzi o ewentualne niedopełnienie obowiązków przez wójta gminy Siedlisko. Pierwsze śledztwo, wszczęte w maju, zostało umorzone.

Grupa mieszkańców zawiązała niedawno stowarzyszenie „Inicjatywa dla Gminy Siedlisko”. Chcą m.in. stać na straży porządku w gminie i przestrzegania prawa przez lokalne władze. Wspomniani mieszkańcy przyjrzeli się nieprawidłowościom przy nadzorze realizacji zapisów umowy dzierżawy działki gminnej w latach 1999-2004. Ich zdaniem, w wyniku „rabunkowej i nielegalnej eksploatacji kruszywa na wspomnianej działce” doszło do naruszenia aż 12 działek budowlanych, również należących do gminy. – To znaczy, że gmina ma w swoim zasobie parcele, których nie może sprzedać. Zatem budżet gminy licząc delikatnie stracił około 200 tysięcy złotych – z tymi wyliczeniami mieszkańcy udali się do prokuratury. Przeprowadzono postępowanie sprawdzające. Prokuratura dopatrzyła się powodów, by 13 czerwca wszcząć w tej sprawie śledztwo. „Dotyczy niedopełnienia obowiązków przez wójta gminy Siedlisko Dariusza Strausa” – czytamy w piśmie od prokuratury.

W interesie mieszkańców

– Jednym z głównych celów naszego Stowarzyszenia jest przeciwdziałanie wszelkim zjawiskom działającym na szkodę gminy i jej mieszkańców – komentuje Agnieszka Adamów-Czaykowska, lokalna społeczniczka, która w ubiegłym roku walczyła z D. Strausem w drugiej turze wyborów samorządowych. – Szereg ostatnich kontroli wykazał, że wójt notorycznie narusza prawo, szczególnie w kwestii zarządzania mieniem komunalnym, a to niestety odbija się negatywnie na stanie naszej gminy – twierdzi A. Adamów-Czaykowska. – Wójt nic sobie nie robi z negatywnych ocen swojej pracy, nadal popełniając te same błędy. Liczymy na to, że zainteresowanie prokuratury zmobilizuje wreszcie Dariusza Strausa do działania zgodnie z prawem, w interesie wszystkich mieszkańców, a nie tylko w interesie wąskiej grupy swoich kolegów – kwituje.

Kontrowersji jest więcej?

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsze śledztwo prowadzone przez prokuraturę w sprawie działań wójta gminy Siedlisko. W kwietniu do prokuratury zgłosił się Marek Trojanowski, przedsiębiorca, który zarzucił wójtowi łamanie prawa. Wówczas prokuratura również wszczęła postępowanie wyjaśniające, które skutkowało wszczęciem 6 maja śledztwa w sprawie „przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez wójta gminy Siedlisko w okresie od 2007 r. do 2018 r. w zakresie niezachowania procedur związanych z podawaniem do wiadomości publicznej informacji o sprzedaży nieruchomości gminnych oraz bez uzyskania zgody Rady Gminy na ich sprzedaż”.

To śledztwo zostało jednak umorzone. – Z powodu braku czynu zabronionego – wyjaśnia prokurator Katarzyna Wojciechowska. – Prokurator prowadzący sprawę w dużej mierze odniósł się do wyników kontroli RIO. A ta nie wykazała uchybień wyczerpujących znamiona przestępstwa w zakresie przekroczenia uprawnień. Nie dopatrzono się działania ani na szkodę publiczną, ani prywatną – kwituje K. Wojciechowska.

Wójt nie komentuje

 Niewykluczone, że prokuratura w sprawie gminy Siedlisko będzie miała więcej pracy. Grupa mieszkańców ze stowarzyszenia  „Inicjatywa dla Gminy Siedlisko” wykryła bowiem kolejną kontrowersję. – Również dotyczy działki gminnej, tym razem sprzedanej w 2018 roku bez przetargu – precyzuje A. Adamów-Czaykowska.

Niedawno zadaliśmy wójtowi Strausowi szereg pytań. Zapytaliśmy m.in. o poczynania stowarzyszenia „Inicjatywa dla Gminy Siedlisko”. Zwróciliśmy uwagę, że członkowie zarzucają wójtowi narażanie gminy na straty. Przypomnieliśmy też, że skarg na wójta złożonych w prokuraturze w ostatnim czasie było więcej. Czy to pomówienia, nagonka? – dopytywaliśmy.

Wójt nasze pytania skwitował krótko: „Do czasu zakończenia postępowania nie będę komentował sprawy”.

komentarz »
  1. Mieszkaniec 3 lipca 2019 10:13 - Odpowiedź

    za dużo afer w naszej pięknej miejscowości

Napisz komentarz »