REKLAMA

Kultura, Oświata

Dziś Praga, jutro Eurowizja?

Opublikowano 29 czerwca 2019, autor: Patryk Świtek

Zuzia Barczyszyn (14 l.) pojedzie na międzynarodowy festiwal piosenki do Pragi. Wszystko dzięki swojej nauczycielce i …radnym.

W poniedziałek (24.06.) na komisję rady miejskiej przyszła Anita Dolata, nauczycielka muzyki z Zespołu Szkół w Nowym Miasteczku.

– Zuzia to wzorowa uczennica. Wiele razy reprezentowała gminę na festiwalach. Teraz jest szansa, żeby zaśpiewała na międzynarodowym konkursie piosenki w Pradze. Cały koszt wyjazdu to 850 zł, ale rodzice mogą dać tylko 300. Chciałam spytać radę, czy byłaby możliwość dofinansowania tego wyjazdu – powiedziała.

Nastała cisza. Przerwała ją Małgorzata Żmijowska, wiceprzewodnicząca rady:

– Nie jest to kwota, która przekracza nasze możliwości. Każdy ma przy sobie 50 zł. Zróbmy ściepę, niech dziecko jedzie i wygra ten konkurs – powiedziała. Radni pokiwali głowami i zanim ktokolwiek zdążył się odezwać, M. Żmijowska wyciągnęła pieniądze.

– Po co czekać. Zróbmy zrzutkę teraz, na gorąco – oznajmiła.

Portfele poszły w ruch i w kilka minut uzbierano 600 zł. Radny Paweł Kozłowski zadeklarował, że przekaże Zuzi połowę diety (250 zł).

– Mamy już więcej niż potrzeba – cieszyła się nauczycielka.

– To wymieni pani na euro i Zuzia będzie miała kieszonkowe. Następną zrzutkę zrobimy na Eurowizję – żartowali radni.

Walczyła o Zuzię

Wieczorem pani Anita zadzwoniła do Zuzi.

– Powiedziała mi, że pojadę do Czech – wspomina 14-latka. – Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili – dodaje.

Zuzia przyznaje, że śpiewa właśnie dzięki swojej nauczycielce. – W czwartej klasie każda ławka miała zaśpiewać piosenkę. Nasza wypadła najlepiej. Pani Anita kazała nam przyjść na oddzielne zajęcia. Tam każdy już śpiewał indywidualnie. Usłyszałam, że mam bardzo ładny głos, i że zacznie ze mną jeździć na konkursy – wspomina Zuzia.

– Śpiewa pięknie i bardzo czysto. Na międzynarodowym konkursie w Częstochowie zajęła drugie miejsce. Wykonała trudną piosenkę „Ukradła cyganka kurę” – zachwala A. Dolata.

Zuzia jeździ na konkursy od czterech lat. Zgarnia wyróżnienia i regularnie staje na podium.

– Stres jest ogromny. Ale pani Anita zawsze jest ze mną i powtarza, że dam radę. I faktycznie, jak wychodzę na scenę, stres mija – mówi 14-latka.

Ulubionej wokalistki jeszcze nie ma, ale lubi polski pop. Na festiwal w Pradze szykuje piosenkę Margaret.

– Jesteśmy wdzięczni pani Anicie. Ma wakacje i mogłaby odpuścić, a mimo to zawalczyła o Zuzię – mówi Marlena, mama naszej piosenkarki.

Zuzia ćwiczy każdego dnia. Chce zostawić po sobie dobre wspomnienie w szkole, bo w przyszłym roku zacznie naukę w ZSP 1 Elektryk.

– Na razie chcę się skupić na nauce. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Eurowizja? Fajnie byłoby tam zaśpiewać – uśmiecha się.

Oprócz Zuzi do Pragi pojadą jeszcze Katarzyna Michałowska i Joanna Snoch. Joannie wyjazd umożliwiła burmistrz Danuta Wojtasik, która opłaciła noclegi.

Napisz komentarz »