REKLAMA

Samorząd

Wstań pan! Klaszcz jak wszyscy!

Opublikowano 29 czerwca 2019, autor: Michał Szczęch

– Krótko nie będzie, nie da się – zapowiedział prezydent Wadim Tyszkiewicz przed zreferowaniem raportu o stanie Nowej Soli. Referował przez 50 minut. – To jest w telegraficznym skrócie – podsumował. I usiadł (ale tylko na trochę).

Szanowny panie! Gdyby raport i słowa Tyszkiewicza podsumować w jednym zdaniu, to wynika z nich, że żyjesz pan w idealnym mieście. Zapisz pan! IDEALNYM. No, może prawie. W każdym razie, niewiele do tego ideału brakuje. I koniec. Kropka! Po Nowej Soli w ruinie, tej sprzed 2000 roku, prawie nie ma śladu. Kamienice pięknieją, dworzec stoi, basen rośnie, kwiaty pachną…

Szanowny panie!

Nowa Sól to kolorowe, piękne, dynamicznie rozwijające się miasto. Jest wzorem dla Polski. Całej Polski! Nie tylko pod względem rozwoju infrastruktury i strefy przemysłowej, ale nawet pod względem czytelnictwa. Tu stoją kolejki po książki! Tu wrażenie robi nawet kino. Bo wyświetlają „Metropolitan Opera”, a nie jakieś tam „M jak miłość”, i jest pełna sala!

Że liczba mieszkańców w Nowej Soli spada (o 4,7 proc. od 1995 roku)? Szanowny panie, przecież to powszechne zjawisko! Spada w całej Polsce, a nawet na świecie. Spytasz pan, dlaczego w Nowej Soli też spada? Bo ludzie zarabiają na strefie, a meldują się i budują swoje piękne domy w ościennych gminach, w ten sposób pompując ich siłę. W gminie wiejskiej za te zarobki to nawet wille budują!

Jeśli włodarze okolicznych gmin, samorządowa drużyna, jeszcze tego nie wiedzą, to niech wreszcie wbiją sobie do głów, komu ich gminy zawdzięczają rozwój. Zawdzięczają go właśnie Nowej Soli i prezydentowi Tyszkiewiczowi.

Szanowny panie!

Nowa Sól jest miastem sukcesu, czy to się panu podoba, czy nie. Chce pan polemizować z liczbami? Mimo twardych danych, pan chcesz mieć inne zdanie? Chcesz krytykować? Pan jesteś po prostu nieuk! Tak, nieuk z klapkami na oczach. Pan obsobaczasz, bo po prostu czytasz pan te dane w tępy sposób.

A może pan jesteś partyjny? Pan służysz obcym panom! Pan jesteś komunista! Moralne dno! Szkodnik, który hamuje rozwój. Co pan tak głową machasz? Jak pan śmie!? Pan nie masz honoru!

Jak można czemukolwiek w Nowej Soli zaprzeczyć, skoro Tyszkiewicz został wybrany drugim prezydentem w Polsce? Głosowali prezydenci miast z całego kraju, a ranking opublikował Newsweek. Z tym doświadczeniem i z takimi tytułami legendarny prezydent Tyszkiewicz dawno mógłby być w sektorze prywatnym, gdzie zarabiałby dużo więcej, czy to się panu podoba, czy nie. Ale sektor prywatny porzucił i 17 lat życia poświęcił Nowej Soli, dokonując cudu.

Symbolicznym dyplomem prezydenta uhonorowano w czwartek, w trakcie sesji. Wszyscy wstali, klaskali, poza radnymi PiS. Co za brak kultury! Jak prezydent odbiera dyplom, to się przynajmniej wstaje. A że prezydent nie podaje ręki tym, których nie lubi albo nie szanuje? Panie! Co z tego?

Szanowny panie!

W Nowej Soli powstaną co najmniej trzy nowe fabryki. Jedna, spożywcza, chce zrzucać ścieki do miasta, więc oczyszczalnię czeka przebudowa. W planach jest też m.in. budowa drogi przez Dozamet. W planach jest nowe muzeum. Tu sukces goni sukces.

Dlaczego w takim razie żadna władza centralna (PO, PiS itd.), przez te wszystkie lata, nie doceniła Tyszkiewicza w sposób spontaniczny i szczery? Dziwi się temu radny Szyszko z KWW Tyszkiewicz. Jak mogą nie doceniać i nie gratulować, skoro przyjeżdżają do Nowej Soli ludzie i pytają z podziwem: „Jak wyście to zrobili?”. A radny Szyszko sam wtedy do końca nie wie, czy to cud, czy to sen, choć przecież te wszystkie fabryki stoją!

Pan może tego nie pamiętasz. To było dość dawno temu, gdy Nowa Sól nie była jeszcze eldorado. Przyjeżdżali goście. I Tyszkiewicz, żeby ich wszystkich ugościć na Harcerskiej Górce, przywoził swoje meble! Szanowny panie! Takie były początki wychodzenia z ruin. Dziś, dzięki tytanicznej pracy, sukces goni sukces. Ludzie budują wille. Więc wstań pan! Klaszcz jak wszyscy! I nie krytykuj. A własne zdanie, te podłe insynuacje, schowaj pan lepiej do kieszeni.

Napisz komentarz »