REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Encyklopedia Puszczy

Opublikowano 06 lipca 2019, autor: FP

Po dwóch wydaniach mapy Puszczy Tarnowskiej, jej twórcy poszli o krok dalej i pokusili się o stworzenie „Małej Encyklopedii”. To pierwsza książka na temat lasów rozciągających się na północ od Siedliska.

Encyklopedię puszczy od wielu lat tworzył i udostępniał na swojej stronie internetowej Jan Wojtasik. Teraz przyszedł czas na wersję papierową. Nie wszystkie hasła z wersji internetowej znalazły się w druku, ale jest za to sporo nowości.

– Książka jest tematyczną kontynuacją mapy i w dużym stopniu nawiązuje do haseł tam podanych. Z drugiej strony, w książce, przy poszczególnych hasłach wprowadzone są wycinki mapy umożliwiające odnalezienie opisanego obiektu – wyjaśnia pan Jan. – Podobno niektórzy już ćwiczyli i to działa – śmieje się.

Współautorem encyklopedii jest Mirosław Wojtczak, szef Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Letniska Jodłów. – Trzeba było zmieścić się w ramach wydawniczych, i pan Wojtczak wykonał gigantyczną pracę, dokonał selekcji materiału i fotografii. On to wszystko poskładał w ciągu kilku miesięcy. Decyzja zapadła jesienią, a w marcu materiał był już opracowany w wersji elektronicznej. Ten ciężar prac organizacyjnych to zasługa pana Wojtczaka, moja to w większym stopniu tekstowa i fotograficzna – wyjaśnia Wojtasik. – Pan Wojtczak jest bardziej pracowity ode mnie – śmieje się pan Jan.

Książka jest niewielka gabarytowo – to format mniejszy niż A5, ma 112 stron. W sam raz, by zabrać ją na wędrówkę po puszczy.

Nakład to 1 tys. egzemplarzy. Część trafiła do zaangażowanych w projekt nadleśnictw i gminy Nowa Sól, część będzie dołączana do pakietów startowych każdego rajdu rowerowego czy innych przedsięwzięć organizowanych przez stowarzyszenie z Jodłowa.

Napisz komentarz »