REKLAMA

Wasze sprawy

Spalić hałdę?

Opublikowano 31 sierpnia 2019, autor: FP

Pojawiła się firma, która twierdzi, że nowosolską hałdę można w bezpieczny sposób spalić. Czy jest tu gdzieś haczyk? Jest. I to niejeden.

Ostatnie miesiące nie przyniosły żadnego przełomu w temacie toksycznej hałdy, która od blisko dwóch dekad zalega na terenie byłego Dozametu. Tymczasem niedawno do władz powiatu zgłosiła się firma Immod, która twierdzi, że ma pomysł na pozbycie się odpadów. Oczywiście przedstawione rozwiązanie ma przynajmniej kilka kontrowersyjnych punktów.

– Zaproponowali mobilny procesu spalania hałdy na miejscu, na zasadzie pirolizy – oświadczyła starosta Iwona Brzozowska podczas wtorkowego posiedzenia połączonych komisji.

Sęk w tym, że spalana nie byłaby tylko hałda. Proporcje wynosiłyby jeden do pięciu. – Czyli jedna frakcja hałdy i pięć jednostek dowiezionych, innych – tłumaczyła Brzozowska.

– Czyli czegoś pięć razy więcej niż ta hałda? – lekko nie dowierzał radny Przemysław Ficner.

– Tak, ale ten urobek mógłby być pozyskany np. z wysypiska w Kiełczu – odparła pani starosta.

– To już lepiej brzmi niż dowiezienie skądś tam – skwitował radny i dodał: – Co zostanie po tej hałdzie? Bo utylizacja czy spalanie nie jest problemem, problemem jest to co po niej zostanie.

– Przy takiej technologoii pozostaje niewkielka ilość pyłu do zagospodarowania – uspokajała Brzozowska.

 

Żeby przeczytać więcej, kup Tygodnik Regionalna lub uzyskaj dostęp do wszystkich treści płatnych na 7 dni.
Liczba słów ukrytego tekstu: 259

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5,00 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »