REKLAMA

Wasze sprawy

Będzie świetlica i galeria

Opublikowano 07 września 2019, autor: Patryk Świtek

W Mirocinie Średnim ruszył remont świetlicy. Stowarzyszenie „Mirotka” właśnie wyrwało 10 tys. zł na ten cel.

Demolka w świetlicy zaczęła się w połowie sierpnia. Zabrał się za nią sołtys Adrian Pikulski wraz z kilkoma mieszkańcami.

– Na nową świetlicę nie mamy szans. Więc w czynie społecznym własnymi rękoma remontujemy starą – mówi sołtys.

Pomogło też Lubuskie Stowarzyszenie „Mirotka”, do którego należy A. Pikulski. We wtorek (3.09.) w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele „Mirotki” podpisali umowę na dofinansowanie z Programu Odnowa Wsi. Oznacza to, że dostaną na świetlicę 10 tys. zł.

– Chcemy wymienić elektrykę. Zamontować panele na ścianach. Może płytki damy na podłogę. Myślimy też nad ogrzewaniem elektrycznym, żeby w zimie było trochę cieplej – mówi sołtys. Liczy na pomoc mieszkańców. – Na razie pracuje nas pięciu. Każda dodatkowa para rąk się przyda – mówi. Zaangażowanie docenił urząd gminy, który dorzucił 3 tys. zł na wymianę okien.

– Może tu nie będą super warunki, ale będziemy mieli przynajmniej jakieś miejsce we wsi, gdzie będziemy mogli się spotkać, pograć w bilard, czy zrobić normalne zebranie – mówi A. Pikulski.

Nie wszystkie pieniądze od marszałek pójdą na zakup materiałów budowlanych. W ramach projektu stowarzyszenie ma zorganizować bowiem wystawę fotograficzną o pokoleniach mieszkających w Mirocinie Średnim, Górnym i Dolnym.

– Mieszkańców trzech Mirocinów zapraszamy, żeby przynosili nam swoje zdjęcia z dawnych lat, żebyśmy wspólnie mogli stworzyć galerię – mówi Dagmara Kremer, wiceprezes „Mirotki”, która jest autorką projektu, złożonego w Urzędzie Marszałkowskim.

To nie jedyny przedsięwzięcie, za które zabrało się Stowarzyszenie. – W ramach promowania lubuskiej turystyki dostaliśmy 6400 zł. Jesteśmy na szlaku rowerowym więc w każdym Mirocinie postawimy tablicę informacyjną, z której przejeżdżający będą mogli się trochę dowiedzieć o naszych zabytkowych, czyli kościołach i ruinach pałaców – zdradza D. Kremer. Tablice mają stanąć do końca roku. Będą na nich stare fotografie, a także opisy po polsku i niemiecku.

Napisz komentarz »