REKLAMA

Samorząd

Wojewoda zażądał od wójta wyjaśnień

Opublikowano 29 września 2019, autor: Michał Szczęch

Gmina Siedlisko nie transmituje sesji na żywo, bo jest tam powolny internet. Mieszkańcy poskarżyli się wojewodzie. Władze gminy deklarują, że wkrótce podłączą urząd pod światłowód.

O tym, że sesje Rady Gminy Siedlisko nie są transmitowane na żywo, choć od początku 2019 roku jest taki wymóg, informowaliśmy na naszych łamach już kilka miesięcy temu. Na brak takich transmisji narzekała m.in. opozycja z Siedliska. Narzekali też członkowie Inicjatywy Dla Gminy Siedlisko – lokalnej organizacji, patrzącej lokalnej władzy na ręce.

Członkowie Inicjatywy poszli o krok dalej i sprawę zgłosili wojewodzie. Poskarżyli się nie tylko na brak transmisji na żywo, ale też na ograniczanie dostępu do informacji publicznej poprzez nieumieszczanie w BIP zawiadomień o sesjach rady gminy albo umieszczanie ich w ostatniej chwili. Zauważyli, że od początku roku odbyło się siedem sesji, z czego tylko trzy zostały zapowiedziane w BIP. Poskarżyli się też na brak informacji dla mieszkańców o posiedzeniach komisji rady.

Pismo mieszkańców trafiło na biurko wojewody Dajczaka 3 września. Następnego dnia wojewódzki wydział kontroli wysłał pismo do mieszkańców. Z prośbą o udzielenie wyjaśnień. Natomiast pismo tej samej treści do Rady Gminy Siedlisko wysłano 9 września.

– Poprosiliśmy o udzielenie wyjaśnień i przesłanie ewentualnych dokumentów w terminie do 13 września 2019 r. – informuje Małgorzata Nowak, kierowniczka oddziału prasowego wojewody.

Wyjaśnienia wójta wpłynęły do wojewody 18 września. „Gmina potwierdziła w nich, iż pomimo zabezpieczenia przez wójta od pierwszego dnia nowej kadencji Rady niezbędnego sprzętu i oprogramowania, pojawiły się trudności z realizacją ustawowego obowiązku jakim jest transmisja obrad na żywo” – potwierdza Waldemar Gredka, dyrektor biura wojewody. Jak gmina się tłumaczy? Otóż, okazuje się, że w gminie Siedlisko jest zbyt powolny internet, żeby prowadzić transmisje live, nawet gdyby obraz miał być fatalny.

Problem, o czym informuje Gredka, powołując się na odpowiedź z gminy, rozwiązać ma podłączenie łącza światłowodowego do urzędu. Wkrótce ma zostać podpisana umowa, która obecnie jest analizowana pod kątem prawnym. Zatem gmina Siedlisko być może wywiąże się z ustawowego obowiązku, jednak z rocznym poślizgiem.

„Jednocześnie organ nadzoru informuje, iż skierował do Gminy pismo, w którym zwrócił uwagę na konieczność niezwłocznego podjęcie stosownych działań mających na celu usunięcie problemu z transmitowaniem obrad na żywo” – zaznacza Gredka.

Napisz komentarz »