REKLAMA

Polityka

Zero interpelacji

Opublikowano 29 września 2019, autor: Patryk Świtek

Przez dziesięć miesięcy w sejmiku wojewódzkim radny Grzegorz Potęga nie złożył żadnej interpelacji. Marek Ast nie złożył żadnej przez 4 lata w Sejmie.

– Wolę działać, niż pisać interpelacje, po których i tak nie ma żadnego efektu. A mam wrażenie, że niektórzy składają je właśnie dlatego, żeby ładnie wyglądały statystyki – tłumaczy G. Potęga.

Radny z Niedoradza i kandydat na posła należy w sejmiku do tzw. klubu zero. Sebastian Ciemnoczowłowski, Wioleta Haręźlak, Tadeusz Jędrzejczak, Wacław Mciuszonek czy Ireneusz Madej też nie złożyli jeszcze żadnej interpelacji. Na drugim biegunie jest Małgorzata Gośniowska-Kola, która napisała ich 25.

– Jeśli ktoś zwraca się do mnie o pomoc, to temat poruszam na komisji gospodarki. Tak zrobiłem z prośbą kolegi Grzegorza Zwarycza, odnośnie remontu drogi do Bytomia Odrzańskiego. Zarząd Dróg Wojewódzkich opiera się tej inwestycji, ale zgłoszę ją do przyszłorocznego budżetu. Wolę bezpośrednio rozmawiać z marszałek Polak, czy marszałkiem Jabłońskim niż pisać interpelacje. Poza tym jedno to interpelacje, a inna sprawa to wystąpienia, czy głosy w dyskusji. A tych mam niemało – mówi G. Potęga.

– Jeśli poseł Materna przez całą kadencję składa trzy interpelacje, a poseł Ast jedną czy wcale, co odpowiada później ich miejscom na liście wyborczej, to ja nie mam problemu z tym, że po 10 miesiącach nie mam żadnej interpelacji – dodaje G. Potęga.

J. Materna tłumaczy się podobnie jak G. Potęga. – Interpelacje są pod publikę. Więcej działałem w terenie poza sejmem i dogadywałem się twarzą w twarz. Liczy się skuteczność, a nie tworzenie pism – stwierdza.

– Niech wyborcy patrzą, ile zostało załatwione. Na Odrze będą stopnie wodne, są pieniądze na most w Cigacicach, dokończono S3, Żary-Żagań też się będą cieszyć, bo załatwione 1,4 mld zł na A18. Dzięki obecności fort Tramp będę chciał, żeby powstałą obwodnica, Żary-Żagań aż do Nowego Miasteczka, jesteśmy też bliżej kopalni miedzi. Oceniajmy po czynach i dziełach – mówi.

Ramka: Aktywność lubuskich posłów

Poseł Interpelacje Zapytania Oświadczenia
Marek Ast (PiS) 0 0 0
Bożenna Bukiewicz (PO-KO) 25 1 1
Tomasz Kucharski (PO-KO) 5 1 0
Jacek Kurzępa (PiS) 32 11 86
Jerzy Materna (PiS) 3 3 0
Stefan Niesiołowski (PSL-KP) 0 0 1
Katarzyna Osos (PO-KO) 493 72 0
Elżbieta Płonka (PiS) 3 1 0
Jarosław Porwich (WiS) 203 10 0
Paweł Pudłowski (PO-KO) 1740 51 4
Krystyna Sibińska (PO-KO) 408 184 1
Artur Zasada (PiS) 46 6 0
Napisz komentarz »