REKLAMA

Kultura, Oświata

Kto odwiedza muzeum?

Opublikowano 29 września 2019, autor: Michał Szczęch

Miejskie Muzeum w Nowej Soli bije rekordy, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających. Przychodzą głównie przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych.

Dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, zdał w magistracie, w obecności radnych, sprawozdanie z działalności muzeum za rok 2018. – Prowadziliśmy kilka remontów ze środków własnych – poinformował. – Musieliśmy przeprowadzić remont ogrodzenia, ponieważ drzewo bardzo się rozpiera. Stale je monitorujemy. Jego stan jest na szczęście zdrowy.

Dyrektor przypomniał też, że muzeum zakupiło stanowiska multimedialne do dwóch wystaw, a także oprogramowanie i serwer, by możliwa była ewidencja elektroniczna muzealiów. Wszystko za swoje.

Za najważniejsze wydarzenia zeszłoroczne dyrektor uznał te związane z obchodami stulecia niepodległości Polski (wystawa i dwa konkursy dla uczniów).

W roku 2018 muzeum zorganizowało 62 lekcje muzealne i 42 warsztaty muzealne dla uczniów. Organizowano też warsztaty plastyczne dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku i koncerty. Wszystko to przełożyło się na liczbę odwiedzających. Ubiegły rok był pod tym względem rekordowym. Nowosolskie muzeum odwiedziło sześć tysięcy trzydzieści osób. Średnia z ostatnich lat, to ok. cztery i pół tysiąca, więc wzrost jest znaczący. Tendencja wzrostowa się utrzymuje. Przez pierwszą połowę roku 2019 (do 30 czerwca) muzeum odwiedziło już ponad sześć tysięcy osób!

Dyrektor przyznał, że frekwencję nakręcają przede wszystkim dzieci z przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych, które uczestniczą w warsztatach (to cztery tysiące spośród ogólnej liczby zwiedzających).

Ale odwiedzających, już tych dorosłych, przyciągają też ciekawe wystawy. – Czasami robimy bardziej ambitne wystawy i frekwencja jest jaka jest, a czasami robimy mniej ambitne, jak zabawki PRL-u. Otwarcie tej wystawy przyciągnęło taką liczbę zwiedzających, że musieli wchodzić na raty. Czasami muzeum mamy za małe. Ale tylko czasami… – ocenił dyrektor.

W ubiegłym roku muzeum kupiło zabytki na kwotę prawie 40 tys. zł. Dyrektor ocenił, że zakupy były poważne. Do muzeum trafiły m.in. kolejne zbiory dotyczące historii mieszczaństwa, a także obrazy i inne prace nowosolskich artystów i plastyków. – Na dzień 31 grudnia 2018 roku mieliśmy 11 tys. 705 pozycji – skwitował T. Andrzejewski.

Napisz komentarz »