REKLAMA

Wasze sprawy

Za dwa lata woda będzie lepsza

Opublikowano 29 września 2019, autor: Patryk Świtek

Ponad tydzień mieszkańcom Mirocinów i Studzieńca dowożono wodę. Uskom nie chce powtórki. Będzie remontować stację uzdatniania wody.

Alarm ogłoszono w środę (11.09.). Woda nadawała się tylko do spłukiwania toalety. Uskom od razu zaczął chlorować sieć. Spodziewano się, że w poniedziałek (16.09.) bakterii w wodzie już nie będzie. Była. Dopiero w piątek (20.09.) odwołano zakaz. Wyjątkiem był Mirocin Górny, do którego jeszcze we wtorek (24.09.) dowożono wodę.

Uskom jest w trakcie tworzenia nowego wieloletniego planu inwestycyjnego na lata 2021-23. Ma się w nim naleźć inwestycja, która poprawi jakość wody w Mirocinach i Studzieńcu.

– Mamy zamówioną koncepcję całkowitej przebudowy stacji uzdatniania wody w Mirocinie Średnim. To jest obiekt z lat 70-tych, który na tyle, na ile było to możliwe został zreanimowany, ale nigdy nie będzie miał standardów urządzeń z XXI wieku – mówi Sławomir Trojanowski, prezes Uskom.

Wstępnie spółka szacuje, że inwestycja kosztowałaby 3 mln zł. Na jej realizację mieszkańcy będą musieli poczekać co najmniej dwa lata. SUW zaopatruje dziś w wodę trzy Mirociny i Studzieniec. Po budowie nowej stacji pod wspólną sieć podłączony byłby także Książ Śląski.

– Mieszkańcy Książa nie zgodzą się na takie rozwiązanie – powiedział na ostatniej sesji Marcin Jelinek. – Dzisiaj poza czyszczeniem sieci, to odpukać, nie spotkała nas jeszcze taka przykrość jak w Mirocinach i Studzieńcu. Tam co kilka miesięcy jest problem z wodą. Dlatego będziemy protestować przeciwko podłączeniu do wspólnej sieci.

Napisz komentarz »