REKLAMA

Kultura, Oświata

Odlewnicy, urzędnicy i kupcy

Opublikowano 26 października 2019, autor: FP

Ulica Kupiecka w Nowej Soli nie jest specjalnie starą ulicą, ale przoduje w liczbie nazw, jakie przyszło jej nosić. Obecna jest już szóstą! Założona w połowie XIX wieku pierwotnie nazywała się Enge Gasse (wąska uliczka), później Ölmühleweg (droga do olejarni). Pod koniec lat 20. XX wieku u zbiegu z dzisiejszą ul. Kościuszki wybudowano urząd miar, przez co ponownie zmieniono nazwę ulicy, tym razem na Eichamtstrasse. Po wojnie ulicę przemianowano na 22 Sierpnia, a w latach 50. na 22 Lipca.

Zabudowa ulicy to głównie kamienice robotnicze, w których mieszkali pracownicy istniejącej tam dawniej fabryki maszyn i odlewni żelaza. Podczas międzywojnia wybudowano tam również kilka domów wielorodzinnych.

Wspomniany urząd miar, czyli Preussischer Staat Eichamt, powstał w 1928 roku i zajmował się kontrolą urządzeń pomiarowych. W 1946 roku utworzono tam polski odpowiednich przedwojennego urzędu – Wrocławski Okręgowy Urząd Miar w Nowej Soli. Kontrolowano wagi, odważniki, liczniki samochodowe itp. Urząd zlikwidowano w 1992 roku, gdy połączono go z placówką w Zielonej Górze.

Ostatnie zabudowania na ulicy pojawiły się w roku 1964, gdy Spółdzielnia Mieszkaniowa wybudowała tam blok mieszkalny oraz pawilon, w którym mieściła się siedziba spółdzielni.

W zabudowaniach przedwojennej odlewni od lat 50. funkcjonował zakład Metalen, który działał do końca lat 80. W roku 1997 Stowarzyszenie Handlowców Manhattan zaadaptowało ten teren na miasteczko handlowe. Po tym wydarzeniu ulicę przemianowano na Kupiecką.

Napisz komentarz »