REKLAMA

Samorząd

Czy to koniec budżetu obywatelskiego?

Opublikowano 02 listopada 2019, autor: Patryk Świtek

– Ja wiedziałem, że tak będzie – mówi radny Marcin Jelinek.

– Składam wniosek o unieważnienie budżetu obywatelskiego – powiedział na wtorkowej sesji (29.10.) zdenerwowany radny.

– To kuriozalny wniosek, ale proszę bardzo – odpowiedział burmistrz Paweł Jagasek.

Chodzi o to, że w tegorocznym budżecie tylko jeden projekt przeszedł weryfikację. Szkoła podstawowa nr 2 chce wybudować bieżnię. Nie będzie więc głosowania.

– Po co ciągnąć tę szopkę. Lepiej zamknijmy temat, wpiszmy inwestycję szkoły do normalnego budżetu, zrealizujmy w przyszłym roku i nie udawajmy, że mamy jeszcze budżet obywatelski – mówi M. Jelinek. Pismo dotyczące unieważnienia ma trafić na biurko burmistrza, ale P. Jagasek odpowie negatywnie.

– Radny jest rozżalony, bo nie przeszedł żaden z jego wniosków. Niech lepiej nauczy się je dobrze pisać, a później narzeka – tłumaczy burmistrz.

M. Jelinek złożył dwa projekty. Pierwszy na 75 tys. zł dotyczy budowy chodnika w Książu Śląskim, drugi na 5 tys. remontu placu zabaw w tej samej wsi. Mieliby go wykonać mieszkańcy. Oba nie przeszły wstępnej weryfikacji.

– Budżet obywatelski może być wykonany tylko na mieniu gminy, a radny chciał wybudować chodnik na drodze powiatowej. A co do drugiego wniosku, to komisja prosiła go o uzupełnienie, ale tego nie zrobił, więc też przepadł – wyjaśnia burmistrz.

Radnemu tłumaczono, że mieszkańcy nie mogą wykonać sami prac i musi jeszcze doliczyć koszt zatrudnienia firmy.

M. Jelinek może się jeszcze odwołać, ale raczej tego nie zrobi. Stracił wiarę w ideę KBO, chociaż sam jest jego twórcą. To on kilka lat temu napisał uchwałę o stworzeniu puli środków na obywatelskie pomysły.

– Od dawna powtarzam, że musimy zmienić regulamin, dać więcej szansy wioskom inaczej nasz budżet umrze śmiercią naturalną. I co? Stało się to, co przewidziałem. Mamy jeden wniosek i nie będzie głosowania. Za rok już nikt się nie zgłosi – wzdycha radny.

P. Jagasek zapowiada, że nie zrezygnuje z KBO. W przyszłym roku chce zrobić dużą promocję i zachęcić do działania seniorów.

Napisz komentarz »