REKLAMA

Samorząd

Wójtowi się poszczęściło

Opublikowano 23 listopada 2019, autor: Patryk Świtek

Henryk Matysik napisał list do Świętego Mikołaja. Pod choinkę chce milion złotych na kanalizację. – Jest szansa, że dostanę ten prezent – mówi.

– Poszczęściło się nam – mówi Henryk Matysik, wójt Kolska. Chodzi o to, że w unijnym Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) pojawiło się ponad 30 mln zł na kanalizacje. Z poprzednich edycji uzbierano tyle oszczędności po przetargach, że nawet 30 gmin może liczyć na dofinansowanie. H. Matysik chce milion na kanalizację w Konotopie. Pod koniec października pojechał do Urzędu Marszałkowskiego złożyć wniosek. W kolejce jest jeszcze 50 gmin, ale wójt jest spokojny.

– Wiem, ile mamy punktów. Powinniśmy być między 10. a 15. miejscem. W grudniu będzie ogłoszona lista rankingowa, więc jest szansa na prezent pod choinkę – uśmiecha się H. Matysik.

Gmina chce wybudować kanalizację przy ul. Sławskiej. Jej koszt oszacowano na 1,6 mln zł. – Będą tam kolejne 33 przyłącza – wylicza wójt.

Kolejne, bo w tym roku powstała też kanalizacja przy ul. Poznańskiej i na Rynku w Konotopie. – Pięć razy robiliśmy przetarg. 900 tys. zł na to wydaliśmy z budżetu, ale powstało 17 przyłączy. Po nowym roku robimy odbiór – mówi H. Matysik.

Przypomnijmy, że kanalizacją w Konotopie gmina zajęła się trzy lata temu. To wtedy za 1 mln 960 tys. zł położono 7-kilometrową rurę z Konotopu do oczyszczalni ścieków w Kolsku. Aż 66 proc. tej inwestycji dofinansował Unia.

– Pierwszą skanalizowaną ulicą w Konotopie była Kolejowa. Zrobiliśmy tam ok. 15 przyłączy – mówi H. Matysik.

– Jak tylko okaże się, że będziemy na liście rankingowej, od razu ogłaszam przetarg – zapowiada wójt.

Napisz komentarz »