REKLAMA

Wasze sprawy

Cennik dla piratów

Opublikowano 07 grudnia 2019, autor: FP

Płyniesz poduszkowcem po Odrze i jesteś pijany? Zostaniesz zatrzymany, a za usunięcie swojej jednostki zapłacisz 111 zł. A za przechowywanie 37 zł za dobę. Tak stanowi prawo!

Powiat nowosolski lezy nad Odrą. Ba, nawet tę Odrę ma w herbie. A wiadomo, że jak rzeka, to i czasem jakiś statek przepłynie (lub inny obiekt pływający). Jeśli kapitan takiego statku (lub obiektu pływającego) jest pod szeroko rozumianym wpływem, wówczas trzeba delikwenta ściągnąć na stały ląd, a statek (lub obiekt pływający) tymczasowo przechować. To oczywiście kosztuje, ale na szczęście minister finansów ustalił już cennik i kazał powiatom to klepnąć w formie uchwały.

I tak: usunięcie roweru wodnego lub skutera zapłacimy 59 zł. Za usunięcie poduszkowca – nie, to nie żart – 111 zł. Z kolei za statki o długości kadłuba do 10, do 20 i powyżej 20 metrów, kolejno 135, 166 i 220 zł.

Każda doba przechowywania też kosztuje. Rowery i skutery – 21 zł. Poduszkowce – 37 zł. Statki 59, 111 i 166 zł.

Jeszcze się tak nie zdarzyło

Projekt tej arcyważnej uchwały radni powiatu omawiali na ostatniej komisji. – Czy dużo poduszkowców jest u nas przechowywanych? – zachichotała radna Bogumiła Ulanowska. Na co inspektor Marzena Gruchacz-Grzybek z wydziału budownictwa i ochrony środowiska, odparła: – Nie zdarzyło się, by jakakolwiek dyspozycja usunięcia statku bądź innego obiektu została wydana.

– Jeżeli taka sytuacja wystąpi i trzeba będzie ściągać, to czym my to ściągniemy? – spytał z kolei radny Andrzej Dela, który, trzeba to podkreślić, jest wodniakiem z wieloletnim stażem.

– Galarem! – krzyknął ktoś z sali, a sala zarechotała. Bo Galar to łódź, którą radny Dela wozi chętnych po Odrze.

Dłuższy niż 12 metrów nie wejdzie

Starostwo może i ma uchwalony cennik, ale jak wyjaśniała inspektor Gruchacz-Grzybek, miejsca, gdzie takie jednostki można byłoby przechowywać, wciąż brak. – Prowadzone są rozmowy z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji by docelowo takie miejsce było w przystani. Ale tylko w dla statków do 12 metrów. W przypadku dłuższych, marina nie dysponuje miejscem – skwitowała pani inspektor.

Napisz komentarz »