REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Przez hałas nie możemy spać

Opublikowano 28 grudnia 2019, autor: Michał Szczęch

– Hurtownia, która ma siedzibę po drugiej stronie ulicy, nie daje nam w nocy spać ? skarży się Stanisław Karach, mieszkaniec ulicy Zielonogórskiej w Nowej Soli.

– Hałas do godziny 22 jestem w stanie zrozumieć, ale od jakichś dwóch tygodni hałasują od rana aż do północy, a zdarza się, że nawet dłużej, bo prawie do drugiej w nocy. Z żoną nie jesteśmy w stanie zmrużyć oka, tak nie może być ? złości się Stanisław Karach. Z problemem przyszedł do naszej redakcji. – Jeżeli nic się nie zmieni, pójdę na policję ? zapowiada.

Proszą o wyrozumiałość

Hałasy, na które uskarża się S. Karach, dobiegają z firmy zajmującej się m. in. sprzedażą opakowań. – Jest gorący okres przedświąteczny, więc natężenie pracy jest duże ? tłumaczy Witold Maćkowiak, dyrektor firmy. – Dostarczamy masę opakowań do różnych firm, do marketów itd. Mamy masę pracy, magazyn funkcjonuje długo. Ale po okresie świątecznym problem sam się rozwiąże. Z reguły pracujemy do 22 i po świętach tak to będzie wyglądało ? deklaruje W. Maćkowiak. – Firma działa na działce przeznaczonej pod działalność ? zauważa dyrektor. – Jeśli byłaby taka potrzeba, możemy wprowadzić trzecią zmianę i mieszkańcy nie będą mieli podstaw, żeby się do nas przyczepić. Ale my nie robimy nikomu na złość. Wywieziemy towar i po świętach wracamy do normalnego trybu.

Co mówią przepisy?

O ewentualnych konsekwencjach, które wiążą się z ewentualnym zakłócaniem ciszy nocnej, mówi kodeks wykroczeń w art. 51. Stanowi on że: kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Jeżeli uznamy że ktoś zakłóca naszą ciszę, w pierwszej kolejności powinniśmy porozmawiać z osobami, które są winne zaistniałej sytuacji. Jeżeli sytuacja ta jest nagminna mamy prawo to zgłosić na policję lub wezwać straż miejską.

Na stronie www.infor.pl, na której można znaleźć m. in. porady prawne, zauważają, że cisza nocna to czas w porze nocnej przeznaczony na odpoczynek, który nie może zostać zakłócony. Czas powszechnie uznawany za ciszę nocną to okres między godziną 22 a 6 rano. Przyjmuje się że poziom hałasu w strefie zamieszkania powinien mieścić się w zakresie 50-60 decybeli.

Napisz komentarz »