REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy, Zdrowie

Szkolenie na nowym sprzęcie

Opublikowano 04 stycznia 2020, autor: FP

Jak używać defibrylatora AED? Strażacy z Zaboru już to wiedzą, a wszystko dzięki kolegom z Otynia. W grudniu szkolenie przeprowadził tam Marcin Urbanowski, szef otyńskiej OSP i radny gminy. Wszystko w ramach projektu dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski.

– W listopadzie dostaliśmy symboliczne czeki, ale miałem wcześniej dogadaną tę kwestię z dostawcą, więc wystarczył telefon i od razu mieliśmy przesyłkę z defibrylatorem – wyjaśnia. Kasy wystarczyło też na fantom.

Ale Urbanowski chce pójść krok dalej. – Chcemy jak najwięcej jeździć i szkolić. Także naszych mieszkańców. Planujemy odwiedzić każdą miejscowość w naszej gminie – wyjaśnia.

Każda miejscowość powinna też według radnego posiadać własny defibrylator. Ten, który niedawno trafił do OSP, to drugie tego typu urządzenie.

– Jeden wisi na elewacji budynku OSP, dostaliśmy go w 2017 roku od WOŚP. Dzięki lokalnemu sponsorowi udało się kupić kapsułę, w której ten sprzęt cały czas jest do dyspozycji mieszkańców – mówi Urbanowski. Drugi będzie służył do szkoleń i jeździł ze strażakami na akcje. – Mieliśmy jedno czy dwa zdarzenia, gdzie był potrzebny, więc doszliśmy do wniosku że potrzeba kupić jeszcze jeden, by był na samochodzie – wyjaśnia.

Urbanowski podkreśla, że dzięki szkoleniom w ościennych jednostkach OSP, tamtejsi strażacy będą mogli wpływać na swoje samorządy, by taki sprzęt pojawił się i u nich. Jeden defibrylator kosztuje ok. 8 tys. zł.

– W Zaborze mieli taki sprzęt od roku, ale mało kto wiedział, jak to obsłużyć. Jak im pokazałem, to śmiali się, że jest ot tak banalnie proste. Wiadomo, że trzeba zachować BHP, ale ogólnie to maszyna sama mówi nam co robić, krok po kroku. Ludzie po prostu mają uprzedzenia do nowinek technicznych – kwituje.

Napisz komentarz »