REKLAMA

Samorząd

Sesję zakończyli szampanem

Opublikowano 04 stycznia 2020, autor: Michał Szczęch

W poniedziałek (30.12) w Nowym Miasteczku odbyła się ostatnia w roku 2019 sesja. Rozpoczęła się nietypowo wcześnie, bo o ósmej rano.

– Pierwszy raz obradujemy tak wcześnie ? komentowali sołtysi.

– Podobno stąd ta pora, żeby jeden radny nie poszedł spać po nocce…

Radnych przyszło na sesję dwunastu, zabrakło trzech. Obrady kończyli w dziewięciu, bo trzech radnych w trakcie sesji opuściło obrady.

Wezmą kredyt

W trakcie sesji przyjęto m. in. budżet na rok 2020. Opiewa na blisko 30 milionów złotych. Zakładany deficyt, w kwocie półtora miliona złotych, gmina planuje pokryć kredytem. – Założyliśmy deficyt, ale dla bezpieczeństwa ? podkreślała w poniedziałek burmistrz Danuta Wojtasik. – Budżet, jak co roku, ustalamy na poziomie realnym. To żywy organizm, w trakcie realizacji zawsze ulega zmianom.

Będą inwestycje

Najważniejszą inwestycją w 2020 roku będzie termomodernizacja szkoły. Budynek czeka na remont od wielu lat. Gmina wyłoży na inwestycję ponad półtora miliona złotych. Zagospodarowanie stawów, jeśli przejdzie projekt, pochłonie 350 tys. zł. Pół miliona złotych zaplanowano na przebudowę i remont drogi w Miłakowie. Na sesji przypomniano, że jest to droga powiatowa, a nie gminna. 300 tysięcy złotych gmina Nowe Miasteczko przeznaczy na uzbrajanie działek, potencjalnie przeznaczonych na sprzedaż. Budowa chodnika w Gołaszynie ma kosztować 120 tys. zł. – Chodnik powstanie przy dawnej drodze powiatowej, którą gmina musiała przejąć i nie miała w tej sprawie nic do powiedzenia ? przypomniała burmistrz.

115 tysięcy, pod warunkiem, że uda się pozyskać dofinansowanie, gmina przeznaczy na remont pałacu w Borowie Polskim. Dokończenie dokumentacji na budowę nowej hali sportowej ma kosztować 150 tys. zł.

Żeby było lepiej

– Czas pokaże, jaki ten budżet będzie ? komentowali w kuluarach radni i sołtysi, przy symbolicznej lampce szampana. Tackę z kieliszkami przyniósł pod koniec obrad opiekun remizy. Wszyscy wznieśli toast za to, by 2020 rok był lepszy od 2019.

Napisz komentarz »