REKLAMA

Wasze sprawy

Wsie podzieliły pieniądze

Opublikowano 04 stycznia 2020, autor: Michał Szczęch

Remonty świetlic, dróg, budowa wiat, organizacja imprez okolicznościowych… Na co wsi z gminy Nowe Miasteczko wydadzą pieniądze z funduszu sołeckiego w roku 2020? (Podajemy sztandarowe inwestycje każdej z wsi).

– Dawniej nie było funduszy sołeckich, więc dla każdej wsi dawali tylko trzy tysiące złotych, a rywalizowanie z miastem o jakąkolwiek kwotę przypominało walkę Dawida z Goliatem, z tym, że przeważnie wygrywał Goliat. Starczało na prace porządkowe, na jakąś imprezę integracyjną i tyle. Odkąd mamy fundusze sołeckie, zdziałać możemy znacznie więcej ? mówią sołtysi z gminy Nowe Miasteczko. I chwalą się, na co między innymi pójdą pieniądze w roku 2020.

Szyba

Józef Musiał, sołtys niewielkiej wsi Szyba, mówi, że dla wsi najważniejsza jest świetlica. Dlatego większość funduszu sołeckiego (w Szybie to 12 tys. zł) pójdzie na remont elewacji tej części starego pałacyku, w której mieści się właśnie świetlica. Część pieniędzy przeznaczona zostanie na imprezy integracyjne. Już wiadomo, że w 2020 roku odbędzie się zjazd absolwentów miejscowej szkoły, którą zlikwidowano przed laty. Na pierwszym takim zjeździe, zorganizowanym w roku 2019, bawiło się prawie 100 osób!

Miłaków

Wysokość funduszu sołeckiego zależy od ilości mieszkańców w danej wsi. Miłaków do rozdysponowania miał 22 tys. zł. – Większość pieniędzy przeznaczymy na budowę boiska ? zdradza sołtyska Beata Górska-Rabczewska. Sołtyskę cieszy, że pomysł wyszedł od młodzieży, że przyszli na zebranie, żeby przegłosować swój projekt. – Liczę, że zaangażują się w tworzenie tego boiska, a później w pielęgnowanie murawy ? kontynuuje B. Górska-Rabczewska. Chodzą słuchy, że pojawił się pomysł, by w Miłakowie wskrzesić drużynę piłkarską Wiktoria Miłaków.

Popęszyce

Niemal całą pulę, czyli 25 tys. zł, Popęszyce wydadzą na remont świetlicy. – Obecnie jest zrujnowana ? ubolewa sołtys Piotr Dudziak. I przypomina, że w Popęszycach sporo się dzieje, że ludzie angażują się w życie wsi, a z odremontowaną świetlicą zaangażują się jeszcze bardziej.

2,5 tys. zł pójdzie na zorganizowanie Dnia Dziecka.

Nieciecz

– Nie mamy we wsi świetlicy, dlatego za pieniądze sołeckie postawimy wiatę na naszym placu rekreacyjnym, byśmy nie musieli już spotykać się pod chmurką ? mówi sołtyska Barbara Majer. Wcześniej na plac został podciągnięty prąd, a wkrótce mają też stanąć lampy.

Ważną inwestycją będzie też postawienie tablic informujących, jakie numery domów znajdują się przy danej ulicy. – Był już taki przypadek, że pogotowie nie mogło znaleźć domu, do którego miało dojechać i wtedy wymyśliłam, że takie tablice są bardzo potrzebne ? opowiada B. Majer.

W roku 2020 fundusz sołecki Niecieczy wyniesie 16 tys. zł

Borów Polski

– W ubiegłym roku nawieźliśmy szlaki i w czynie społecznym wybudowaliśmy polną drogę między Borowem i Gołaszynem, którą nazywamy żartobliwie S-3 ? przypomina Lucyna Pieniacka, sołtyska Borowa Polskiego. W drodze niestety zrobiły się dziury, dlatego część pieniędzy z tegorocznego budżetu pójdzie na ich załatanie. W planach jest też budowa daszku przy świetlicy, remont schodów, bo odpadają kafelki, wymiana drzwi, bo stare się nie domykają. W świetlicy staną też nowe stoły. Na swoje inwestycje Borów Polski może przeznaczyć w 2020 roku w sumie 13 tys. zł.

Rejów

Wieś ma od niedawna nowego sołtysa ? Artura Buśko. – W roku 2020 pieniądze z funduszu sołeckiego przeznaczymy przede wszystkim na postawienie wiaty przy boisku ? zapowiada sołtys. 13 tys. zł pochłonie sama wiata, a trzy tysiące zł pochłonie utwardzenie terenu pod jej budowę. Ponad 1,8 tys. zł wieś wyda na imprezy okolicznościowe typu Dzień Kobiet i Dzień Dziecka.W sumie fundusz sołecki Rejowa to ponad 18 tys. zł.

Borów Wielki

Największa wieś w gminie Nowe Miasteczko, to i największy fundusz sołecki. W 2020 roku będzie to prawie 36 tys. zł. – Pieniądze przeznaczymy przede wszystkim na doprowadzenie prądu do boiska – mówi sołtys Mirosław Pięta. Na ten cel pójdzie 10 tys. zł. Do tej pory wieś, przy okazji imprez, ciągnęła prąd przedłużaczami, bywało, że te się topiły i było niebezpiecznie. Na zagospodarowanie terenu pod plac zabaw pójdzie 5 tys. zł, kolejne 5 tys. zasili budżet strażaków, również 5 tys. pójdzie dla szkoły, na dokończenie monitoringu. Wyremontowane zostanie również pomieszczenie rady sołeckiej, a także sala domu strażaka. Na imprezy integracyjne pójdzie 3,6 tys. zł.

Żuków

– Zbudujemy dwie wiaty na placu przy świetlicy – zapowiada Zygmunt Sawicki, sołtys Żukowa. – Doposażymy też świetlicę, między innymi w naczynia, stoły i krzesła. Część pieniędzy wydamy na uzupełnienie oświetlenia ulicznego.

Fundusz sołecki w 2020 r. wyniesie w Żukowie prawie 20 tys. zł.

Konin

– Cały fundusz, czyli 10,5 tys. zł, przeznaczymy na budowę wiaty w centrum wsi – informuje sołtys Konina. – Nie jesteśmy może dużą wsią, bo raptem 17 numerów, ale jest się komu spotykać. Do tej pory zebrania organizowaliśmy u mnie w domu, teraz będziemy mogli spotkać się pod wiatą. Na większe imprezy, typu dożynki, mamy namiot.

Gołaszyn

W Gołaszynie fundusz sołecki wyniesie 24 tys. zł. – Główna inwestycja – podkreśla sołtyska Ewelina Cisakowska – to dokończenie budowy sceny plenerowej. Do tej pory, przy okazji organizowania imprez, musieliśmy wypożyczać scenę od ośrodka kultury. Trzeba było wbić się w odpowiedni termin, trzeba było zorganizować transport. Teraz będziemy mieli własną. Jeśli wystarczy nam pieniędzy, to dociągniemy też prąd na plac rekreacyjny.

Napisz komentarz »