REKLAMA

Komunikacja

Lisiny, Łysiny – jeden… MOP

Opublikowano 18 stycznia 2020, autor: FP

Zastanawialiście się, od czego wzięła się nazwa Miejsca Obsługi Podróżnych nieopodal Nowego Miasteczka?

Od grudnia podróżujący trasą S3 mogą korzystać z dwóch nowych Miejsc Obsługi Podróżnych. Pierwsze to MOP Racula, zlokalizowany, jak można się domyślić, w okolicy Raculi, drugie, to MOP Lisiny – para parkingów, które znajdziemy na odcinku między Nową Solą a Nowym Miasteczkiem.

O ile nazwy większości ważnych punktów na trasie S3 (np. węzłów czy właśnie MOP) są łatwe do rozszyfrowania, tak MOP Lisiny może budzić u kierowców skonfundowanie, bo na mapach próżno szukać takiej miejscowości. Skąd więc wzięła się ta nazwa?

Nazwa obszaru ewoluowała

To banalne na pozór pytanie, doczekało się bardzo poważnej odpowiedzi ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Otóż GDDKiA nie tylko udzieliła wyczerpujących wyjaśnień, ale podparła się też stosownymi mapami.

– Nazwa „Miejsce Obsługi Podróżnych Lisiny” pochodzi od najbliższej usytuowanego obszaru geograficznego o nazwie „Lisiny”, przy którym znajduje się MOP – czytamy w piśmie od zielonogórskiego oddziału dyrekcji. Dalej jest jeszcze ciekawiej. – Można domniemać, że nazwa obszaru ewaluowała w czasie, na starszych mapach obszar nosi nazwę „Łysiny”, w nowszych opracowaniach mapowych funkcjonuje nazwa „Lisiny”, stąd nazwa MOP – wyjaśnia Zdzisław Kuciak, zastępca dyrektora oddziału.

I faktycznie, na załączonych mapkach wyraźnie widać obie te nazwy, które odnoszą się do łąk i pól w bezpośrednim sąsiedztwie trasy S3, ok. 1,5 km na południe od Nowego Żabna.

Kolejne umowy już podpisane

MOP Racula i Lisiny kosztowały w sumie 24 mln zł. Warto dodać, że na początku grudnia podpisano umowy na budoww kolejnych Miejsc Obsługi Podróżnych, które zlokalizowane zostaną na wysokości dawnej wsi Stożne (dziś część Zielonej Góry) oraz na wysokości Niegosławic.

Napisz komentarz »