REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Zmiany w podatkach!

Opublikowano 25 stycznia 2020, autor: FP

Sporo się zmienia w tym roku, jeśli chodzi o relacje na linii podatnik – fiskus. Sprawdź co i jak.

Podatki płacimy wszyscy, a że ostatnio w życie weszło sporo zmian, warto się z nimi zapoznać. A o tym co się zmienia i w jaki sposób opowiada Tomasz Piaskowski, pracownik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli. – Warto zapamiętać, że informacje dotyczące podatków i rozliczeń, aktualne formularze podatkowe znajdują się na stronie podatki.gov.pl, tam też mamy możliwość skorzystania z elektronicznych form rozliczeń – wyjaśnia na wstępie. Na stronie znajduje się również wiele przydatnych wskazówek i podpowiedzi. Ale o tym za chwilę.

Terminy się zmieniają!

– Zmienia się termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych za rok 2019. Można to zrobić od 15 lutego do 30 kwietnia. Jeżeli ktoś przez zapomnienie czy niewiedzę złoży zeznanie wcześniej, to nic się nie stanie. Ale takie zeznanie i tak będzie oczekiwać do 15 lutego. Wtedy też zaczną biec terminy dotyczące zwrotu nadpłaty – wyjaśnia Piaskowski.

– Pamiętajmy także o tym, że elektroniczne rozliczenie z fiskusem spowoduje szybszy zwrot nadpłaty aniżeli w przypadku rozliczenia tradycyjnego, czyli wypełnienia zeznania w formie papierowej. Przy rozliczeniu elektronicznym termin zwrotu nadpłaty wynosi 45 dni od złożenia zeznania, a dla papierowych są to trzy miesiące – dodaje.

Zmiany objęły też terminy składania zeznań PIT-28 przez osoby opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. – Zeznanie PIT-28 za rok 2019 można złożyć od 15 lutego do 2 marca. Dotychczas dla tych „Pitów” zarezerwowany był styczeń – tłumaczy Piaskowski.

Wygeneruj mikrorachunek

Co zrobić, jeśli pojawi nam się podatek do zapłaty? Nowością od 1 stycznia jest konieczność założenia przez każdą osobę, która będzie miała jakąkolwiek niedopłatę, tzw. mikrorachunku podatkowego, który służy do wpłat podatku PIT, CIT i VAT.

– Sprawa jest prosta. W przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, wystarczy na wspomnianej stronie internetowej w oknie „Mikrorachunek podatkowy” wybrać opcję „Generuj” i następnie wpisać swój numer pesel, a numer mikrorachunku zostanie wygenerowany automatycznie. Wówczas niedopłatę możemy uregulować przelewem – mówi pracownik nowosolskiej skarbówki.

Ulgi dla młodych

Młodość według skarbówki kończy się dopiero w wieku 26 lat. Każdy kto ma mniej i pracuje na etacie lub umowie – zleceniu, a osiąga przychody do wysokości 85 528 zł, jest zwolniony z podatku. Opodatkowana będzie jedynie nadwyżka, jeżeli ktoś zarabia więcej.

W przypadku minimalnej krajowej pensji za rok 2019 zysk roczny z tytułu ulgi może wynieść 1592 zł.

Warto też odnotować obniżkę PIT z 18 do 17 proc. oraz podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.

Uwaga stowarzyszenia!

W powiecie nowosolskim działają stowarzyszenia – zmiany obejmą również takie podmioty. Od 1 stycznia bowiem sprawozdanie finansowe stowarzyszenia będzie musiało być sporządzone wyłącznie w postaci elektronicznej i złożone do szefa Krajowej Administracji Skarbowej, a nie jak dotychczas do miejscowego urzędu skarbowego.

– Jest wiele organizacji, w których działają wspaniali ludzie, oddani sercem temu co robią i dający bardzo wiele osobom, którym pomagają. Każde z tych stowarzyszeń będzie musiało swoje sprawozdanie finansowe złożyć wyłącznie w formie elektronicznej bezpośrednio do szefa Krajowej Administracji Skarbowej – mówi Piaskowski.

Przydatne informacje dotyczące składania sprawozdań finansowych znajdują się pod adresem www.podatki.gov.pl/e-sprawozdania-finansowe/ – mówi. – Zachęcamy do korzystania z tych informacji i zawartych tam wskazówek i odpowiedzi. Zasada ta dotyczy także związków zawodowych czy fundacji, podmiotów niewpisanych do KRS – dodaje.

Napisz komentarz »