REKLAMA

Kultura, Oświata

W Borowie rozmawiają o pieniądzach

Opublikowano 02 lutego 2020, autor: Michał Szczęch

Podstawówka z Borowa Wielkiego (gm. Nowe Miasteczko) otrzymała grant na swój projekt w ramach konkursu „Polski złoty ma 100 lat”. – Za kwotę 7 tys. 470 zł prowadzimy zajęcia dla uczniów ? cieszy się dyrektor Zbigniew Ogrodniczuk.

Radość dyrektora jest tym większa, że o dofinansowanie starały się szkoły z całej Polski, a granty dostały 102, w tym właśnie niewielki Borów.

– Dwa warsztaty już się odbyły ? kontynuuje dyrektor Ogrodniczuk. – Na lekcjach wychowawczych nauczyciele wprowadzili uczniów w tematykę pieniądza. Przyjechał też do nas Sławomir Błaszczak, wiceprezes Banku Spółdzielczego w Kożuchowie. Uczniowie mogli dowiedzieć się, czym jest pieniądz i poznać jego historię.

– Dyskutowaliśmy o tym, że kiedyś wymieniano towar za towar, że rolę pieniądza spełniały też muszelki i kamyki. Dyskutowaliśmy o złocie, które z czasem zastąpiono pieniędzmi. Sprawdzaliśmy, czy pieniądz jest autentyczny. Mówiliśmy też o tym, jak działa bank, że inwestuje, że dba o wartość pieniądza – wyliczają uczniowie.

Z okazji prowadzonego projektu, w szkole będą się odbywały różnego rodzaju konkursy z nagrodami i zajęcia plastyczne. Dzieciaki m.in. wykonają własne monety z gipsu.

Podstawówka z Borowa Wielkiego ma już doświadczenie w prowadzeniu podobnych projektów. W ubiegłym roku załapała się na grant w ramach konkursu „100 na 100. Aktywność borowskich nastolatków”. Jak wyglądała ta aktywność?

– Wszystkiego staraliśmy się robić po sto ? opowiadają uczniowie. – Wspólnie pokonaliśmy 100 kilometrów piechotą, 100 kilometrów w biegu i 100 kilometrów na kółkach. Były konkursy plastyczne i sportowe. Projekt trwał pięć miesięcy.

Na dniach okaże się, czy szkoła w Borowie Wielkim dostanie pieniądze z kolejnego projektu, który złożyła na miejscowego przedszkole.

Napisz komentarz »