REKLAMA

Wasze sprawy

Gmina przejęła cmentarz

Opublikowano 08 lutego 2020, autor: Patryk Świtek

Mieszkańcy Lubięcina z opłatami za korzystanie z cmentarza już nie muszą biegać do księdza. Od wtorku (4.02.) cmentarz przejęła gmina.

Temat tzw. cmentarza na górce w Lubięcinie pojawił się już w 2017 roku. Z wnioskiem o jego przejęcie zwrócił się do gminy ks. Andrzej Nowakowski. Wójt Izabela Bojko nie protestowała. – To będzie zasadne. Robimy tam remont kościoła św. Katarzyny. Przy okazji zrobimy także porządek z cmentarzem – mówiła wtedy.

Procedury zakończyły się dopiero teraz. – Obecnie trwa inwentaryzacja cmentarza. Wszelkie sprawy związane z pochówkiem zmarłych oraz opłatami za korzystanie z cmentarza należy od tej chwili dokonywać w urzędzie gminy – informuje I. Bojko.

Można to zrobić w pokoju nr 4 na pierwszym piętrze lub pod nr. 68 888 62 24.

Na razie gmina nie informuje, na czym ma polegać inwentaryzacja cmentarza.

Wiadomo za to, że mieszkańców zaczną obowiązywać stawki ustalone przez gminę. Opłaty za udostępnienie miejsca pogrzebowego wahają się od 162 do 864 zł. Mieszkańcy muszą się także zacząć stosować do gminnego regulaminu. Umieszczono w nim katalog zakazów. Oto niektóre z nich. Na cmentarz gminny nie można wejść ze zwierzętami, zakaz nie dotyczy jednak psów asystujących osobom niepełnosprawnym. Nie można sadzić drzew i krzewów, a jak już są posadzone to ich usuwać, bez zgody administratora. Zgoda jest też potrzebna na wszelkie prace ziemne, kamieniarskie czy budowlane. Dzieci poniżej 10 roku życia powinny też pamiętać, że na cmentarz gminny nie mogą wejść bez opieki dorosłych.

Napisz komentarz »