REKLAMA

Samorząd

Wirus niesie straty

Opublikowano 14 marca 2020, autor: Patryk Świtek

W miniony weekend (7-8.03) miały się odbyć Lubuskie Targi Budownictwa. Imprezę odwołano z powodu koronawirusa. Czy ktoś pokryje straty organizatorów?

– Wydano zakaz organizacji tej imprezy, ale równocześnie otwarte były kina, galerie handlowe, dyskoteki, jeździły autobusy, był ruch lotniczy. Kto poniesie odpowiedzialność za odwołanie imprezy? Przecież to są koszta dla organizatorów – mówiła radna Aleksandra Mrozek, podczas poniedziałkowego (9.03.) sejmiku województwa.

Odpowiedział Wojciech Perczak, wicewojewoda lubuski. – Najłatwiej mówić o tym osobom, które nie podejmują takich decyzji. Trzeba rozważyć, co jest ważniejsze – strata przedsiębiorcy, czy uchronienie setek ludzi przed zachorowaniem. Decyzje dotyczące odwołania imprez podejmujemy w porozumieniu z sanepidem. Przesłanki, które nam przedstawił mówiły o tym, że jest duże ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa podczas imprez w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego musimy je ograniczać – tłumaczył.

Będą odszkodowania?

– W tej chwili nie odpowiem dokładnie, jaki rodzaj rekompensat jest przewidywany – mówił W. Perczak, ale przypomniał, że w życie weszła specustawa. – Wiem, że są tworzone różne pakiety dla przedsiębiorców, żeby złagodzić negatywne skutki koronowirusa. Ale proszę nie liczyć na cuda, że przy takiej skali zagrożenia nikt nie poniesie strat – dodał.

– Zachęcam do poczytania wytycznych WHO (red. Światowej Organizacji Zdrowia), która zaleca unikanie zgromadzeń, targowisk, karnawałów, czy bali w czasie epidemii – powiedziała Dorota Konaszczuk, lubuski wojewódzki inspektor sanitarny.

Odniosła się także do zarzutu, że odwołuje się imprezy, a galerie i kina są otwarte.

– Patrzymy na skalę zjawiska w kraju i dostosowujemy do niego kroki. Jeśli epidemia będzie się rozrastała, to trzeba będzie sięgnąć do większych restrykcji. Wiem, że już są tworzone punkty kontroli na granicach. Zdrowy rozsądek podpowiada, że jeżeli nie musimy gdzieś wychodzić i czegoś robić w tłumnych miejscach, to tego nie róbmy. To moja rada jako lekarza i epidemiologa – powiedziała.

Nieoficjalnie mówi się, że organizatorzy imprezy, czyli Lubuskie Centrum Targowe straciło 85 tys. zł. Prezes LCT nie chciała komentować sprawy. Najpierw chce się spotkać z marszałek Elżbietą Polak.

Napisz komentarz »