REKLAMA

Wasze sprawy, Zdrowie

Elektroniczna recepta i lekarz na telefon

Opublikowano 22 marca 2020, autor: Patryk Świtek

Szpital zamyka drzwi dla odwiedzających i ogranicza przyjmowanie pacjentów. Przychodnie wystawiają elektroniczne recepty i przyjmują tylko w ostateczności, gdy nie wystarczy konsultacja przez telefon.

– Z pacjentami kontaktujemy się telefonicznie i mailowo – mówi Wojciech Perekitko, z przychodni Primum w Kożuchowie. Jeśli ktoś potrzebuje leków pisze do przychodni maila lub dzwoni (68 355 20 05, 601820428, recepty.primum@wp.pl).

– W ciągu jednego dnia wysyłamy receptę elektroniczną. Już kilkadziesiąt takich wystawiliśmy. Nikt bez leków nie zostanie – uspokaja lekarz.

Dla pacjentów, którzy wymagają porady uruchomiono dodatkowy numer telefonu. – Dzwonią do przychodni i są umawiani na konkretną godzinę. Lekarz oddzwania ze swojej komórki, żeby nie blokować linii dla pacjentów. Jeśli po wywiadzie okazuje się, że pacjent wymaga wizyty, wtedy przychodzi na konkretną godzinę, jest przyjmowany i odseparowany od innych – mówi W. Perekitko.

Do szpitala nie wejdziesz

Nowosolski szpital już pod koniec ub. tygodnia wprowadził ograniczenia w przyjmowaniu pacjentów. Zawiesił zapisy do planowanych zabiegów. Odbywają się tylko te ratujące życie. Postronna osoba nie wejdzie do budynku. Nie ma możliwości odwiedzenia pacjentów. W krytycznych przypadkach może jednak na to zezwolić ordynator danego oddziału. Trzeba do niego zadzwonić. Szpitalny Oddział Ratunkowy działa bez zmian, ale osoby, które podejrzewają u siebie zarażenie nie powinny wzywać karetki, ale dzwonić do sanepidu (504 192 937 – Nowa Sól, 507 055 962 – Zielona Góra).

Szpital jest zabezpieczony. – Mamy maski i kombinezony, ale mimo wszystko jest strach przed zarażeniem – mówi nam jeden z lekarzy.

Ograniczenia dotyczą poradni: neurologii dziecięcej, alergologicznej, reumatologicznej, endokrynologicznej, diabetologicznej, chirurgii naczyniowej, gastroenterologicznej, kardiologicznej, chirurgii plastycznej i oparzeń, położniczo ? ginekologicznej (tylko w zakresie ginekologii), neurologicznej oraz neurochirurgicznej.

Pacjenci poradni: chirurgii ogólnej, urazowo ? ortopedycznej, chirurgii onkologicznej oraz urologicznej po zbadaniu temperatury oraz po przeprowadzeniu ankiety będą przyjmowani. Z kolei pacjenci kierowani od lekarzy specjalistów ze skierowaniami na badania obrazowe do Szpitalnego Zakładu Radiologii muszą rejestrować się telefonicznie (68 470 74 01, 68 388 22 21 w godz. 7.00-14.30).

Ile to potrwa?

Obostrzenia w szpitalu na razie mają trwać do 25 marca. W przychodniach do odwołania.

– Wszystko zależy od tego, jak będzie się rozwijać epidemia. Trzeba wygasić jak najwięcej zachorowań – mówi W. Perekitko.

– Musimy na chwilę przycupnąć, wstrzymać oddech i unikać kontaktów. Nic nam nie da teraz bieganie do apteki i kupowanie suplementów diety. To nie jest tak, że jak ktoś się naje witamin to się nie zarazi. Nie ma szczepionki ani leku, więc jedyną szansą na wygaszenie epidemii jest ograniczenie kontaktów z drugim człowiekiem – dodaje lekarz.

Napisz komentarz »