REKLAMA

Komunikacja

Kopią i kładą rury

Opublikowano 25 kwietnia 2020, autor: Patryk Świtek

W lipcu mają się zakończyć prace przy ul. 1 Maja. Mieszkańcy powinni się już szykować na to, że na wakacje rozkopana będzie ul. Szprotawska, a później Nowosolna.

Ul. 1 Maja rozkopano, bo Uskom zlecił tam wymianę kanalizacji i wodociągu. Prace trwają od połowy marca. W ziemi są już nowe rury, ale zanim wyremontowana sieć zacznie działać, przy cmentarzu musi jeszcze powstać podziemna przepompownia ścieków. Firma Kanwod z Zielonej Góry na jej wybudowanie ma czas do końca lipca. Musi też odtworzyć jezdnię przy ul. 1 Maja. Dotychczas leżał tam asfalt, który wylano na kostkę brukową.

– Od cmentarza, aż do rynku ma być ułożona już tylko kostka – mówi Sławomir Trojanowski, prezes Uskom.

Zapowiada, że to nie koniec prac w Kożuchowie. Spółka realizuje duży projekt budowy kanalizacji i wodociągu, na który w 2018 roku pozyskała pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opiewa on na 34,4 mln zł. Wkład Uskomu to 13,5 mln zł. Ma powstać 21 km kanalizacji i 14 km wodociągu.

Będą utrudnienia

– Prawdopodobnie na wakacje rozpocznie się najtrudniejszy etap tego projektu – zapowiada S. Trojanowski. Mają wtedy ruszyć prace przy ul. Szprotawskiej.

– Od ronda, aż do ul. Polnej będziemy budować kanalizację i wodociąg – mówi prezes Uskom. Roboty zahaczą także ul. Elektryczną, gdzie powstanie nowa sieć, a także droga.

Na utrudnienia muszą się szykować także mieszkańcy z ul. Nowosolnej.

– Od stacji Orlen aż do granic miasta będziemy budować kanalizację – tłumaczy S. Trojanowski. Prace wejdą też m.in. na ul. Zygmuntowską i Zieloną.

– Na wysokości parku na pewno jeden pas będzie wyłączony z ruchu. Ale w dalszej części drogi będziemy raczej tylko zajmować pobocze – tłumaczy prezes.

Uskom ma już wykonawcę tych robót. Oba przetargi wygrało Przedsiębiorstwo Robót Sanitarnych EKO Ryszard Rogowski z Zielonej Góry. Pierwszy kwotą 2 mln 978 tys. zł. Drugi – 8 mln 290 tys. zł.

Napisz komentarz »