REKLAMA

Kultura, Oświata

Egzaminy z obostrzeniami

Opublikowano 09 maja 2020, autor: Filip Pobihuszka

Matury rozpoczną się 8 czerwca. Sprawdzian ósmoklasisty 16 czerwca. Dyrektorzy nadal nie wiedzą w jaki sposób mają przeprowadzić te egzaminy, by spełniały wymogi bezpieczeństwa.

– Łatwiej byłoby rozmawiać, gdybyśmy znali zasady gry – komentuje Paweł Juckiewicz, dyrektor nowosolskiej „Jedynki”. – Zmieniono w zasadzie tylko termin. Przygotowywaliśmy się do rozwiązania kwietniowego, mieliśmy skompletowane komisje, koncepcje, gdzie i kto pisze – wylicza. – I teraz właściwie nic się nie zmieniło, te ustalenia nie straciły na aktualności. Pozostała jedynie kwestia zapewnienia bezpieczeństwa członkom komisji i ewentualnie skonfrontowania tego, czy liczba osób na sali będzie odpowiadać warunkom, które zostaną doprecyzowane – mówi Juckiewicz. Ale problemu z rozsadzeniem uczniów prawdopodobnie nie będzie. – U mnie sytuacja jest o tyle bezpieczna, że dzieciaki miały pisać egzamin na sali gimnastycznej. Piszących jest niespełna 70, więc ta sala spokojnie wszystkich pomieści – podkreśla.

Aula nie pomieści

– Nie wiemy, czy mamy robić egzaminy w salach, w jakiej odległości od siebie mają siedzieć uczniowie. Jak poznamy procedury, będziemy dostosowywać szkołę do wymogów – mówi z kolei dyrektor Liceum Ogólnokształcącego, Aleksandra Grządko.

Tymczasem „Elektryk” już zaczyna zastanawiać się, jak pomieścić uczniów na hali sportowej. – Dostosowujemy się do rygorów sanepidu – mówi dyrektor Grzegorz Königsberg.

– Musimy uczniów trochę rozgęścić. Zawsze matura była na jednej hali, teraz będziemy musieli równolegle zrobić na dwóch. Mowa o języku polskim i matematyce – wyjaśnia. – Jeśli chodzi o angielski, to jedna grupa miała pisać na auli – teraz będą pisać na hali. Przed nami kwestia zrobienia tam jak najlepszego nagłośnienia, ale poradzimy sobie. Będziemy testować to na dniach – mówi Königsberg.

Generalnie uczniowie, którzy mieli pisać egzaminy na auli, przenoszeni będą na halę. Aula bowiem, przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa pomieści maksymalnie 35 uczniów.

Przy okazji matur

Kiedy maturzyści mogą liczyć na uroczyste zakończenie roku, wręczenie świadectw i nagród? „Elektryk” chce zrobić to w pierwszy dzień matur. – Uczniowie i tak będą na hali. Zakończenie oczywiście też będzie z zachowaniem obostrzeń, ale chcemy, by mimo wszystko była część uroczysta. Co do pozostałych klas, to w grę wchodzi plener – mówi Königsberg.

Dzień później świadectwa maturzystom chce rozdać LO. – To nie jest jeszcze oficjalna informacja, ale być może zorganizujemy zakończenie na stadionie lekkoatletycznym. Jestem po wstępnych rozmowach i pani starosta przychyliła się do tego pomysłu, uznając, że to najrozsądniejsze rozwiązanie – mówiła dyrektorka LO. – Chcemy zorganizować to tak, by czuli się docenieni – dodaje

Warto dodać, że w „Ogólniaku” na 156 absolwentów, aż 59 skończyło szkołę z wyróżnieniem. A 7 uczniów wykręciło średnią powyżej 5,50.

Napisz komentarz »