REKLAMA

Aktualności, Kronika policyjna

Bus pełen tytoniu

Opublikowano 16 maja 2020, autor: Patryk Świtek

To była udana akcja zielonogórskiej policji. Przechwycono ponad tonę nielegalnego tytoniu, amfetaminę i marihuanę.

Akcję przeprowadzili zielonogórscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą. Działali wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej. W środę (13.05.) weszli na posesję w Kisielinie. 1300 kg nielegalnego tytoniu było ukryte w busie i w budynku gospodarczym. Dodatkowo w aucie policjanci znaleźli 2 kg amfetaminy i 1,4 kg marihuany. Zatrzymano trzy osoby, które były na miejscu. To mężczyźni w wieku 26, 37 i 35 lat. W mieszkaniu tego ostatniego policjanci znaleźli też 43 tys. zł. Zabezpieczyli tam laptopy, telefony komórkowe, karty pamięci oraz dowody świadczące o handlu tytoniem i ukrywaniu środków pochodzących z tego przestępstwa.

– 26 i 37-latek usłyszeli zarzuty pomocnictwa w uchylaniu się od opodatkowania i narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie ponad 1 miliona złotych, za co grozi kara grzywny lub pozbawianie wolności albo obie te kary łącznie – informuje podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik zielonogórskiej policji.

Zarzuty uchylania się od opodatkowania i narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w kwocie ponad 1 miliona złotych usłyszał także 35-latek. Dodatkowo odpowie za posiadanie znacznych ilości narkotyków w celu wprowadzanie ich do obrotu. Na razie trafił do aresztu, ale grozi mu nawet 10 lat więzienia.

Wartość szacunkowa zatrzymanego tytoniu to ponad 900 tys. zł., wartość uszczuplonego podatku akcyzowego ponad 1 mln zł., a podatku VAT to blisko 300 tys. zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura rejonowa w Zielonej Górze.

Napisz komentarz »