REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Szuka księciunia

Opublikowano 13 czerwca 2020, autor: Patryk Świtek

Zdzisław Szukiełowicz, kożuchowski Indiana Jones, dostał prestiżowy medal.

Odznaczenie Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Niełatwo je zdobyć. Ostatnie  przyznawaliśmy na naszym terenie w 2013 roku – mówi Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska wojewódzka konserwator zabytków. To ona napisała do wojewody prośbę, aby złożył wniosek o medal dla Z. Szukiełowicza.

– Pewnie, że można uhonorować kogoś, kto robi badania naukowe. Ale dla mnie równie ważni są społecznicy ratujący dziedzictwo narodowe. Służby konserwatorskie, to tylko garstka ludzi, która nie jest w stanie być w każdym miejscu i pilnować każdego zabytku. Dlatego cieszę się, że w terenie mamy takich ludzi jak Zdzisław – tłumaczyła B. Bielinis-Kopeć.

Z. Szukiełowicz, dostał brązową odznakę. – Złote otrzymują wybitne osoby – tłumaczy konserwator. W sumie odznaczenie ma dostać 6 osób z województwa, w tym Jarosław Skorulski, naczelnik wydziału oświaty w zielonogórskim magistracie, który od lat zajmuje renowacją pałacu w Zatoniu.

Szuka księciunia

Z. Szukiełowicz w 1994 roku został powołany przez konserwatora na społecznego opiekuna zabytków. W Kożuchowie zna każdy kamień. Mimo, że w baszcie ma już pokaźną kolekcję skarbów, które przez lata wykopał z ziemi, to powtarza, że wciąż jest jeszcze wiele do odkrycia.

– Ten medal, to zasługa wielu wspaniałych ludzi, których spotkałem na swojej drodze przez te wszystkie lata – mówi Z. Szukiełowicz.

– Takie wyróżnienie jest jak wiatr w żagle. A przyda się dodatkowa energia, żeby odkryć księciunia – dodaje.

Mowa o Henryku IX lub jego synu Henryku XI. To na ich tropie od lat jest Z. Szukiełowicz. Dlaczego ich szuka? Bo to Piastowie, którzy rządzili tu przed stuleciami. Gdyby udało się ich znaleźć, to o Kożuchowie byłoby głośno w całej Polsce.

– Każde odkrycie ma swój czas. Przyjdzie pora na Henryków – zapowiada regionalista. Zdradza, że medal trafi do kuferka.

Napisz komentarz »