REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Bytom ma własne serce

Opublikowano 12 września 2020, autor: Filip Pobihuszka

Moda na wielkie, metalowe puszki w kształcie serca, do których można wrzucać nakrętki, nie przemija. Takie pojemniki stoją już m.in. w Nowej Soli czy Nowym Miasteczku, a już na dniach kolejne serce pojawi się w Bytomiu Odrzańskim.

To inicjatywa radnego Adriana Hołobowicza. – Zimą dostałem sygnał od jednej mieszkanki, że fajnie byłoby zrobić coś takiego u nas – opowiada. Pomysł przedstawił radnym, który zgodzili się przekazać na inwestycję pieniądze, które regularnie odkładane są z ich diet na specjalny fundusz. Warto dodać, że dodatkowe 300 zł przekazał się powiatowy radny Grzegorz Zwarycz.

– Serce kosztowało w sumie 1800 zł, a wykonała je nasza bytomska firma Metallex – mówi Hołobowicz. – Nie dość, że zrobili to naprawdę tanio, to z rozpędu powstały dwa serca. Jeśli pomysł się sprawdzi, to mam deklarację od burmistrza Sautera, że dorzuci się do tego drugiego – wyjaśnia radny.

Pojemnik na nakrętki stanie tuż obok budynku Zespołu Szkół przy ul. Kożuchowskiej. – Nasze serce jest mniejsze niż to w Nowej Soli, bo dostosowane do wzrostu dzieci ze szkoły podstawowej – mówi. Jako lokalizację drugiego z pojemników, część radnych zaproponowąła stadion miejski.

Zbieranie nakrętek to oczywiście forma recyklingu, ale co ważniejsze, ich sprzedaż pozwala wspomóc finansowo różnego rodzaju działalność charytatywną. – W pierwszej kolejności będziemy zbierać na leczenie i rehabilitację 5-letniego Filipka Twardowskiego – mówi radny Hołobowicz.

Napisz komentarz »