REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Polska Miedź i energia ze słońca

Opublikowano 12 września 2020, autor: Filip Pobihuszka

KGHM buduje w pełni zautomatyzowaną elektrownię słoneczną. Miedziowy gigant chce do 2030 roku pokrywać połowę własnego zapotrzebowania na energię.

Spółka KGHM Zanam rozpoczęła budowę jedynej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej opartej na technologii 4.0. W pobliżu budowy stanęła już w pełni funkcjonalna mini elektrownia. Złożona z kilkudziesięciu paneli fotowoltaicznych instalacja już teraz stanowi punkt ładowania Zanpera, wozu transportowego z napędem elektrycznym.

Krok w kierunku samowystarczalności

Elektrownia fotowoltaiczna KGHM Zanam będzie funkcjonować w oparciu o technologię 4.0., co oznacza obiekt w pełni zinformatyzowany i zautomatyzowany, wyposażony w wirtualną dyspozytornię (Control Room) i wybudowany zgodnie z zalecanymi przez Międzynarodową Agencję Energii kierunkami rozwoju energetyki fotowoltaicznej.

System monitorowania wysokiej rozdzielczości umożliwia diagnostykę stanu technicznego i zdalne wykrywanie usterek przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Przy monitoringu stanu paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów wykorzystywane będą zaawansowane algorytmy analityczne oparte na przetwarzaniu ogromnych zbiorów danych, uczeniu maszynowym i metodach sztucznej inteligencji.

– Budowa elektrowni fotowoltaicznej to dla nas duży krok w kierunku samowystarczalności energetycznej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. To istotny element polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej KGHM i korzyść dla lokalnej społeczności – mówi Bernard Cichocki, prezes KGHM Zanam.

Budowa elektrowni zakończy się jeszcze w 2020 roku, a roczny poziom produkowanej energii wyniesie około 3 GWh.

Połowa energii z własnych źródeł

Zgodnie ze strategią Polskiej Miedzi, do 2030 roku, aż połowę zapotrzebowania na energię KGHM Polska Miedź pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE. Oprócz inwestycji KGHM Zanam, KGHM prowadzi jeszcze dwa projekty fotowoltaiczne: na terenie Oddziału Zakład Hydrotechniczny oraz przy Hucie Miedzi Głogów.

Dane z budowy

Obszar zabudowy elektrowni to 39 535 m kw.

Elektrownia będzie wyposażona w 9 534 sztuki paneli fotowoltaicznych, powierzchnia paneli to 2,2-krotność powierzchni pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, a łączna długość ustawionych w rzędzie paneli to ponad 15 km.

Łączna długość wykorzystanych w elektrowni przewodów to 142 km, a waga miedzi w przewodach – 4,3 tony

Docelowa moc elektrowni – 3 146 MWp.

Roczny poziom produkcji energii – około 3 GWh.

Napisz komentarz »