REKLAMA

Kalendarz wydarzeń

IMPREZY W REGIONIE

Opublikowano 21 września 2020, autor: oprac. msz

Nowa Sól

Spotkanie z pisarką

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli zaprasza w piątek (25.09) o 17 na spotkanie z Zofią Mąkosą, autorką bestsellerowego cyklu „Wendyjska winnica”. Spotkanie odbędzie się w Galerii pod Tekstem. – Ze względu na panująca pandemię zmuszeni jesteśmy wprowadzić rezerwację miejsc ? informują organizatorzy. Chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu proszą o kontakt telefoniczny lub mailowy ? tel. 68 355 34 28 wew. 20, e-mail: spotkania.autorskie@bibliotekanowasol.pl. Należy też zapoznać się z regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez MBP w Nowej Soli w okresie epidemii covid-19.

„Wendyjska winnica” to epicka opowieść osadzona na polsko-niemieckim pograniczu, w malowniczym krajobrazie okolic Zielonej Góry, gdzie piękno natury i losy człowieka stykają się z grozą wojny i trudną rzeczywistością powojenną na Ziemiach Odzyskanych. Powieści Zofii Mąkosy („Cierpkie grona”, „Winne miasto” i „Dolina nadziei”) opowiadają o determinacji kobiet, rodzinnych więzach i sile miłości. Autorka dba o fakty, opisuje przeżycia bohaterów, którzy napotykają na przełomowe momenty w życiu. Z racji miejsca zamieszkania i zainteresowań mówi o sobie, że jest kobietą pogranicza. Na historię patrzy, jak na źródło wiedzy o przeszłości i teraźniejszości.

Z. Mąkosa jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie. Literacką karierę zaczęła z przytupem. Za oba wcześniejsze tomy „Wendyjskiej Winnicy” ? „Cierpkie grona” i „Winne miasto” ? otrzymała Lubuski Wawrzyn Literacki i zdobyła wielbicieli swojej twórczości w całym kraju.

Nowa Sól

Mali i duzi o książkach

W sobotę (26.09) w bibliotece w Nowej Soli ruszają Dyskusyjne Kluby Książki dla dorosłych i dla dzieci.

Dorosłych czytelników organizatorzy zapraszają na godz. 16 do biblioteki głównej. Będzie okazja do rozmów o książkach, których treść najbardziej przypadła do gustu w ostatnim czasie.

Natomiast młodszych czytelników organizatorzy zapraszają też tego dnia, ale o godz. 13, do biblioteki dla dzieci Bibluś. Tym razem dyskusja będzie się toczyć wokół książki Pera Nilssona „Inni niż wszyscy”, świetnym opowiadaniu o inności, normalności i relacjach w klasie z perspektywy 9-10-letniego chłopca. W klasie Dawida jest chłopiec z zespołem Aspergera. Pani mówi, że to nie choroba. Skoro nie, to dlaczego ma taką dziwną nazwę? To prawda, że Oskar zachowuje się trochę inaczej niż wszyscy. Ale czy Dawid nie jest czasem do niego podobny? I czy to znaczy, że też nie jest zupełnie normalny? A w ogóle, co to znaczy być normalnym? Mali uczestnicy spotkania poszukają odpowiedzi między innymi na takie pytania.

Nowa Sól

Film o niesprawiedliwości

Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat sensacyjny przedstawiający życie Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.

Napisz komentarz »