REKLAMA

Wasze sprawy

Co z lipami i chodnikiem?

Opublikowano 03 października 2020, autor: Michał Szczęch

Co stanie się z aleją starych lip, które rosną wzdłuż drogi łączącej Gołaszyn z Nowym Miasteczkiem? Między innymi ten temat wybrzmiał w trakcie poniedziałkowych obrad radnych.

Cztery lata temu gmina, na wniosek części mieszkańców Gołaszyna, w tym sołtyski Eweliny Cisakwoskiej, postanowiła wyciąć stare lipy, by w ich miejscu wybudować chodnik. Zdążyła jednak wyciąć kilka drzew i ani jednego więcej, bo oburzyła się część mieszkańców i ekolodzy.

? Dla nas to akt wandalizmu ? mówił na naszych łamach Jacek Kosow, który stanął na czele grupy mieszkańców, którzy sprzeciwiali się wycince. ? Drzewa były ozdobą naszej miejscowości. Przetrwały dwie wojny, a teraz głupią decyzją urzędników pozbywamy się prawdziwych pomników przyrody ? alarmował.

Dalszą wycinkę wstrzymano. Chodnik nie powstał.

Temat wrócił

po czterech latach

W trakcie poniedziałkowej sesji, na pytanie z sali, czy lipy mogą zostać wycięte, burmistrz Danuta Wojtasik odpowiedziała krótko: – Są zabytkiem. Decyzja konserwatora będzie odmowna.

Sołtyska Cisakowska zapytał, czy jest możliwe chociaż przycięcie gałęzi. Zwróciła uwagę, że to poprawi bezpieczeństwo.

Okazuje się, że nawet przycinka gałęzi drzew umieszczonych w rejestrze zabytków nie jest prostą sprawą. – Trzeba opracować program prac, które odbędą się pod specjalnym nadzorem ? wyjaśniała Wojtasik w trakcie sesji.

– To logiczne, że nie można wyciąć, skoro wpisali drzewa do rejestru, ale można wystąpić z wnioskiem o przycięcie gałęzi ? dociskała sołtyska. – Droga jest wąska, jeździ tamtędy sporo sprzętu rolniczego, zwłaszcza późnym latem i wczesną jesienią, jest bardzo niebezpiecznie, zwłaszcza dla pieszych ? argumentowała w kuluarach.

– Nie przytniemy, póki nie opracujemy programu ? ucięła burmistrz.

A co z chodnikiem?

– Co z chodnikiem w Gołaszynie, w miejscu, gdzie już nie ma drzew ? dopytywała sołtyska Cisakowska.

– Na pewno powstanie jeszcze w tym roku ? zadeklarowała burmistrz. Chodzi o odcinek od starej trasy S-3 do kościoła.

Napisz komentarz »