REKLAMA

Polityka

Polityczna zemsta?

Opublikowano 17 października 2020, autor: Patryk Świtek

Czy Małgorzata Paluch-Słowińska (PiS) straci pracę w KRUS-ie? Do biura sejmiku wpłynął wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną.

Wszystko wskazuje na to, że to pokłosie głosowania w trakcie sierpniowej sesji (24.08). M. Paluch-Słowińska (PiS) zagłosowała wówczas za udzieleniem absolutorium Elżbiecie Polak (PO). To był szok. Już wtedy pojawiły się głosy, że partia ukarze ją za niesubordynację. Długo nie trzeba było czekać. 1 września do biura rady wpłynął wniosek prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie. Prosił o podjęcie uchwały w sprawie „wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną”. M. Paluch-Słowińska jest zastępca dyrektora w zielonogórskim oddziale KRUS.

Mamy lepszego kandydata

We wniosku czytamy, że odwołanie radnej ze stanowiska nie ma nic wspólnego ze sprawowanym przez nią mandatem. Po prostu „pracodawca ma prawo doboru pracowników zatrudnionych na wyższych stanowiskach kierowniczych odpowiadających za prawidłową organizację i pracę komórek oraz jednostek organizacyjnych. (…) może wypowiedzieć pracownikowi umowę, jeżeli przewiduje, że zatrudnienie nowego pracownika pozwoli na osiągnięcie lepszych wyników”. Innymi słowy, prezes tłumaczy, że znalazł w jej miejsce lepszego pracownika.

Bożenę Ronowicz, dyrektorkę KRUS w Zielonej Górze, zapytaliśmy, jak się jej współpracuje z M. Paluch-Słowińska.

– Ocenę mogę zrobić dla mojego szefa, nie do publicznej wiadomości. Z tego, co wiem, we wniosku nie ma wartościowania, czy praca była dobra, czy zła – tłumaczy.

– Prezes dowolnie dobiera kadrę. Widocznie są osoby, które mają wyższe kwalifikacje. Możliwe też, że stanowisko zostanie zlikwidowane, bo teraz następuje racjonalizacja zatrudnienia w instytucjach administracji rządowej – dodaje.

Pozbawią ją pracy? 

M. Paluch-Słowińska poproszona przez przewodniczącą Wioletę Haręźlak o stanowisko w sprawie, odpowiedziała, że swoje obowiązki wykonywała „nienagannie, była wielokrotnie wyróżniana, nagradzana i awansowana za wykonaną pracę”. Na stanowisku dyrektorskim jest od 1 maja 2016 roku. Sama zwróciła przy tym uwagę, że 24 sierpnia w niektórych punktach porządku obrad zagłosowała „odmiennie niż pozostali członkowie Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość”.

– To jest polityczna zemsta – mówi wprost jeden z radych PO. – Pani Paluch zagłosowała za udzieleniem zarządowi absolutorium i wotum zaufania, a więc inaczej niż klub PiS, w którym była. To jest odwet. Pozbawią ją pracy. Widać, że PiS szybko działa

Dodaje, że zwyczajem poprzednich rad było głosowanie za odrzuceniem takich wniosków.

– W poprzedniej kadencji było podobne głosowanie w sprawie Tomasza Wontora, wtedy prezydent Kubicki złożył podobny wniosek i wszyscy jednogłośnie byli przeciwko. Jeśli teraz głosowanie będzie inne, to będzie to pierwszy taki przypadek w historii sejmiku. Jestem ciekawy, czy radni PiS zachowają się honorowo – dodaje.

Nie odbiera telefonu

W PiS słyszy się, że M. Paluch-Słowińska „została kupiona” przez Koalicję Obywatelską i na jej głos nie ma już co liczyć.

– Ja nawet nie wiem, czy ona jest nadal w naszym klubie i czy zostało wyjaśnione, dlaczego głosowała za absolutorium dla zarządu. Przecież to była zdalna sesja – mówi jeden z radnych.

Małgorzata Gośniowska-Kola, szefowa klubu PiS: – O tym, czy pani radna jest nadal w naszym klubie najlepiej zapytać samą zainteresowaną. Podobnie trzeba ją pytać, dlaczego w sierpniu tak głosowała – mówi. Dodaje, że sama też próbowała z nią o tym porozmawiać, ale M. Paluch-Słowińska, nie odbierała telefonu.

Od nas też nie odebrała. Napisała SMS, żeby pytania przysłać mailem.

„Po szczegółowej analizie i głębokich przemyśleniach informuję, że na obecną chwilę nie komentuję publicznie sytuacji, w której to znalazłam się” – odpisała.

O losie radnej sejmik będzie decydował w poniedziałek (19.10.). Przewodnicząca rady zderzyła uzasadnienie prezesa KRUS i wyjaśnienia M. Paluch-Słowińskiej i napisała uchwałę w której rada nie wyraża zgody na rozwiązanie z nią stosunku pracy.

Napisz komentarz »