REKLAMA

Kultura, Oświata

Kolejny rarytas z Siedliska

Opublikowano 01 listopada 2020, autor: oprac. msz

List napisany odręcznie przez księcia Heinricha Carolath-Beuthen, męża księżniczki Adelheide (Adelajdy) z 22 marca 1818 r., to kolejny rarytas pozyskany przez Inicjatywę dla Gminy Siedlisko, organizację, która w przyszłym roku planuje zorganizować w muzeum nowosolskim wystawę poświęconą historii Siedliska.

List opatrzony jest lakową pieczęcią rodową i stemplem pocztowym Nowego Miasteczka (Neustaedel).

– Napisany przez księcia list nie jest niczym niezwykłym – zauważa PawełPazdrowski, przedstawiciel Inicjatywy. – W kręgach arystokratycznych oraz wśród bogatego mieszczaństwa opanowanie zasad epistolografii należało do kanonów dobrego wychowania. W tym przypadku dokument jest jednak wyjątkowy, o czym świadczy dopisek w nagłówku listu. Otóż ten list księcia Heinircha von Carolath-Beuthen pochodzi z jednej z największych dziewiętnastowiecznych kolekcji autografów, należącej do wybitnego pedagoga i teologa Gothilfa Sebastina Röttgera (ur. 1749 r., zm. 1831 r.). Kolekcja Gotthilfa Röttgera zwanego też pieszczotliwie „ojcem Röttgerem” zawierała kilka tysięcy autografów postaci historycznych oraz mu współczesnych. Każdy z dokumentów był odręcznie opisany i posiadał numer katalogowy kolekcji. Do tego Röttger używał charakterystycznego, czerwonego atramentu.

Na rynku antykwarycznym egzemplarze z kolekcji Röttgera zaczęły pojawiać się z końcem lat 90. XX wwieku, czyli stosunkowo późno. Jednym z nich jest ten list księcia Heinricha, napisany rok po ślubie z księżniczką Adelajdą, której imieniem nazwano malownicze wzgórze nieopodal Zamku w Siedlisku.

Napisz komentarz »