REKLAMA

Sport

Grad bramek i mnóstwo uśmiechów!

Opublikowano 12 grudnia 2020, autor: oprac. fp.

Dziesiąty, jubileuszowy turniej Falubaz Cup, już za nami. – Najfajniejsze były mecze i to, że poznałam nowych kolegów i koleżanki – mówiła Zosia z Krosna. – Było mniej hucznie, ale podczas turnieju z twarzy dzieci nie schodziły uśmiechy – cieszy się szef APF, Damian Stopa.

FC 2020 z powodu obostrzeń epidemicznych miał w tym roku okrojoną formułę. Tegoroczna edycja, ze względu na pandemię, różni się od tych, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić. Zabrakło niestety dopingujących rodziców na salach, zbiórki pieniędzy na rzecz chorych dzieci oraz występów artystycznych między turniejami. Ale piłkarskich emocji nie zabrakło.

Rozgrywki odbyły się w dwa kolejne weekendy, 21 i 28 listopada. Pierwszego dnia roczniki od 2008 do 2013 rywalizowały w Nowej Soli na hali „Elektryka” oraz przy ul. Botanicznej.

– W warunkach sanitarnych ograniczeń, rozegraliśmy pierwszą część 10. już Falubaz Cup, naszego flagowego turnieju, w którym biorą udział setki dzieci ze wszystkich lokalizacji naszej Akademii – mówi Damian Stopa, szef APF.  Tu warto dodać, ze w sportowej rywalizacji brali udział chłopcy i dziewczęta z całego województwa i wszystkich, czyli ponad 20, lokalizacji Falubazu. M.in. zawodnicy z Zielonej Góry, Nowej Soli, Krosna Odrzańskiego, Żagania, Szprotawy, Gubina, Nowego Miasteczka, Kargowej, Świebodzina czy Sulechowa.

Młodzi adepci piłki nożnej strzelili mnóstwo bramek i grali z wielkim zaangażowaniem. Na trzy najlepsze zespoły w każdej kategorii wiekowej czekały puchary, były też nagrody indywidualne, a do domu nikt nie wrócił bez pamiątkowego medalu i klubowego szalika.

Warto podkreślić, że tradycją Falubaz Cup jest, że zespoły na ten jeden raz w roku przybierają nazwy największych europejskich marek piłkarskich. A więc w sobotę mieliśmy mecze pomiędzy np. Juventusem Turyn, a Barceloną, PSG a AC Milanem czy Bayernem Monachium, a Ajaxem Amsterdam.

– Dziękujemy zawodnikom, ale i rodzicom, którzy tym razem nie mogli dopingować swoich dzieci, ale mimo to przywieźli je na hale. Falubaz Cup to obok Wielkopolsko-Lubuskich Lig Piłkarskich coroczny sprawdzian i możliwość turniejowej rywalizacji na co dzień trenujących w poszczególnych lokalizacjach naszych graczy. Historia APF pokazuje, że m.in. podczas tego turnieju zaczynają się poważne przygody z piłką nożną, bo część z uczestników pierwszych FC dopiero co awansowała do Centralnej Ligi Juniorów lub trenuje dalej w innych dużych akademiach – mówił Stopa.

Tydzień później na hali tenisowej WOSiR w Drzonkowie zagrały roczniki 2014, 2015 i młodsze.

– Bardzo mi się podobało, a najfajniejsze były mecze i to, że poznałam nowych kolegów i koleżanki – mówiła po turnieju rocznika 2014 Zosia Trzewiczek z Krosna Odrzańskiego. Dumna z medalu i klubowego szalika na szyi dziewczynka zdradziła, że jej ulubionym piłkarzem jest Robert Lewandowski.

Staś Graczyk trenujący w Zielonej Górze podziwia z kolei Messiego. – Cieszę się z nagród – szalika i medalu. Jeszcze takiego nie mam – mówił chłopiec.

– A dla mnie to już drugi Falubaz Cup. Teraz było jeszcze fajniej. Bardzo lubię Akademię. Mój ulubiony piłkarz to Ronaldo – usłyszeliśmy z kolei od Przemysława Jakubów z Nowej Soli.

– Szczególnie w kontekście tych najmłodszych członków naszej Akademii widać, że treningi u nas to dla dziecka szeroka perspektywa rozwoju i przygotowania do uprawiania sportu w ogóle, bo nie tylko do piłki nożnej, ale i innych dyscyplin – podkreślała Alicja Szczurek, trenerka i koordynatorka lokalizacji Sulechów.

– Cieszę się, że mimo wszystko mogliśmy przeprowadzić jubileuszową edycję i dzięki trenerom oraz rodzicom udało się nam to, co najważniejsze. Było mniej hucznie, ale każde z dzieci otrzymało nagrody, a podczas całego turnieju z ich twarzy nie schodziły uśmiechy ? podkreślał Stopa.

Najlepsze zespoły i zawodnicy Falubaz Cup 2020:

Rocznik 2012: 1. m. Zielona Góra Podgórna I, 2. m. Krosno Odrz./Kargowa/Babimost, 3. m. Zielona Góra Zachód II. Najlepszy bramkarz – Tymoteusz Jurewicz, najlepszym zawodnik – Sviatloslav Shemchuk.

Rocznik 2008/09: 1. m. Zielona Góra Zachód II, 2. m. Żagań, 3. m. Zielona Góra Zachód II. Najlepszy bramkarz – Benjamin Chavez, najlepszy zawodnik – Tomasz Kotarba.

Rocznik 2013: 1. m. APF Zielona Góra, 2. m. Zielona Góra Botaniczna, 3. m. APF Ladies. Najlepszy bramkarz ? Dorian Pankiewicz, najlepszy zawodnik ? Ewa Noworolnik.

Rocznik 2011: 1. m. Zielona Góra Zachód. 2. m. Sulechów, 3. m. Nowa Sól/Babimost. Najlepszy bramkarz ? Aleksander Borówczak, najlepszy zawodnik ? Jakub Ostapiuk.

Rocznik 2010: 1. m. Zielona Góra Podgórna, 2. m. Zielona Góra Podgórna/Nowa Sól, 3. m. Krosno Odrzańskie/Kargowa. Najlepszy bramkarz ? Jan Szczygieł, najlepszy zawodnik ? Ksawery Wardęga.

Napisz komentarz »