REKLAMA

Samorząd

Harry Potter i budżet Nowej Soli

Opublikowano 09 stycznia 2021, autor: Patryk Świtek

Dyskusja o budżecie na 2021 rok skończyła się tym, że Jacek Milewski prosił Romana Wilanta, żeby zrzekł się mandatu. Prezydent sporo mówił też o Harrym Potterze.

– Róbmy swoje w trudnych czasach – takie motto Jacek Milewski nadał budżetowi na 2021 r. Przyjęto go w środę (30. 12.).

– To budżet kontynuacji tego, co założyliśmy w 2018 roku, ale też budżet nowych otwarć. Pierwszy, który zawiera elementy prospołeczne – powiedział J. Milewski.

Podał liczby, wyliczył inwestycje (podajemy jej w ramce), a przemowę zakończył stwierdzeniem: – Planowane maksymalne zadłużenie na koniec 2021 roku, to 65 mln zł, czyli 30 proc. budżetu, a dopuszczalny wskaźnik wynosi 60 proc. więc finanse są w dobrej kondycji. – Budżet przedstawiłem z czystym sumieniem i liczę, że będzie przyjęty jednogłośnie – dodał.

Pierwszy budżet nowego prezydenta

Krytycznie o budżecie wypowiedział się tylko Roman Wilant. – 30 proc. zadłużenia, to nie do końca jest prawda, bo w budżecie mamy wiele pieniędzy wskazanych na określony cel, jak choćby 30 mln zł na 500 plus – powiedział. Radnemu chodziło o to, że gdyby nie rządowe pieniądze wskaźniki byłyby mniej optymistyczne.

– Czy to jest budżet kontynuacji, czy budżet zupełnie innego komitetu wyborczego? – zastanawiał się Roman Wilant. – To pierwszy budżet nowego prezydenta, który nazywa go inwestycyjnym, ale nie uznaję jako inwestycji wydawania pieniędzy z kredytu na budowę sali. Mam odczucie, że mamy budżet niegospodarny i trochę rozrzutny. Brakuje w nim darmowych szczepionek dla seniorów, nie podnosimy wydatków na sport, a powinniśmy. Jestem też przeciwny temu żebyśmy kupowali statek. Niestety powinniśmy się pogodzić z tym, że Nowa Sól nie jest miastem turystycznym. Będę przeciwny – stwierdził.

– Nie złożył pan żadnego wniosku do budżetu – przypomniał przewodniczący Andrzej Petreczko.

Harry Potter 

J. Milewski odniósł się do słów radnego.  – Pan jest zwolennikiem innej matematyki. Ja skończyłem klasę matematyczno-fizyczną w nowosolskim ogólniaku. Skończyłem też studia na politechnice. Dla mnie 65 mln zł z 214 mln zł, to 30 proc. Pan mówi, że jest inaczej, rozumiem, że jest matematyka według Romana Wilanta. Pan chyba był w tej samej szkole, co Harry Potter i te same nauki pobierał. Pan już raz wróżył, że na koniec 2020 roku będzie zadłużenie 75 mln zł. Proszę nie wróżyć i nie opowiadać tego, czego pan się nauczył wspólnie z Harrym Potterem – powiedział prezydent.

Dodał, że nie ma budżetu J. Milewskiego, czy W. Tyszkiewicza. – Jest budżet Nowej Soli. Reprezentujemy mieszkańców wsłuchując się w ich głos. Może pan nie rozmawia z nowosolanami, tylko z kolegami u Harry Pottera? – stwierdził.

Bronił hali i statku. – Nowosolan nie interesuje już tylko praca. Chcą tu również spędzać wolny czas, chcą odpoczywać, chcą się dobrze czuć w swoim mieście. Hala jest jednym z takich działań. Temu również służą statki – tłumaczył. Stwierdził, że hala nie będzie budowana z kredytu, ale z własnych środków.  Na koniec dodał: – Jak panu jest tu ciężko, źle, jak pan się nie może tu odnaleźć, niech pan zrzeknie się mandatu i wejdzie ktoś następny. Niech pan to przemyśli. To taka moja, serdeczna osobista prośba. Po co się męczyć? Nie ma sensu – proponował J. Milewski.

– Nie męczę się. Chętnie jeszcze trzy lata z panem pobędę – odpowiedział R. Wilant.

Budżet poparli wszyscy radni Wadima Tyszkiewicza, a także Ryszard Szablowski (PiS). Mirosława Głowacka i Jacek Stronka wstrzymali się od głosu, a R. Wilant był przeciwny.

Budżet 2021

Dochody – 214,5 mln

Wydatki – 246,1 mln zł

Deficyt – 31,5 mln zł

Kredyt – 24 mln zł

Inwestycje 64,8 mln zł

Planowane inwestycje

Rozpoczęcie budowy hali sportowej – 12 mln zł

Kontynuacja rewitalizacji terenów pofabrycznych dawnej fabryki nici Odra – 7, 9 mln zł

Kontynuacja drogi gminnej łączącej rondo Dozamet z ul. Hutniczą  – 4,9 mln zł

Kontynuacja rozbudowy dróg gminnych pomiędzy ul. Fredry, Staszica, Matejki, 1 Maja, – 4,6 mln zł

Rozpoczęcie przebudowy ul. Chopina i budowę ul. Lutosławskiego, Kurpińskiego, Karłowicza, Nowowiejskiego, Kilara (tzw. os. kompozytorów) – 4,5 mln zł

Kontynuacja przebudowy budynku i terenu dawnego gimnazjum nr 3 na Centrum Aktywności Społecznej wraz z Domem dziennego pobytu dla seniorów – 3 mln zł

Rozpoczęcie przebudowy ul. Wyspiańskiego, Dąbrowskiego, Drzymały – 3 mln zł

Kontynuacja budowy krytej pływalni – 2,3 mln zł

Rozpoczęcie rozbudowy Parku naukowo-technologicznego Interior – 1,9 mln zł

Przebudowa chodników w mieście ul. Szkolna, Wandy, Szarych Szeregów, Harcerska – 1,4 mln zł

Park rekreacji na Pleszówku – 1,3 mln zł

Dotacja dla województwa na 3. etap obwodnicy – 1 mln zł

Napisz komentarz »