REKLAMA

Wasze sprawy

Gmina nie straci dotacji

Opublikowano 09 stycznia 2021, autor: Michał Szczęch

Gmina Siedlisko wciąż ma szansę na stworzenie Klubu Seniora. Wszystko w rękach wójta i gminnych urzędników.

Na grudniowej sesji w Siedlisku, ostatniej w roku 2020, wybrzmiał problem Klubu Seniora. Smutną wiadomość o tym, że klubu najprawdopodobniej nie będzie, przekazała Anna Gajewska, radna zaangażowana w starania o utworzenie takiej placówki w Siedlisku.

Kwestia windy

Wcześniej radna Gajewska przewertowała gminny Biuletyn Informacji Publicznej. Wysłała też zapytania do urzędu gminy. A wszystko po to, by w trakcie sesji przedstawić kalendarium zdarzeń. – 7 stycznia została złożona oferta, 23 marca wójt złożył wniosek do Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie pozwolenia na remont dachu i elewacji, 30 marca uzupełniono wniosek o zmianę kosztów, 12 maja uzupełniono wniosek… – wyliczała radna w trakcie obrad.

O co uzupełniono wniosek? Radna do takiej informacji nie dotarła, a wójt Dariusz Straus w trakcie sesji nie wyjaśnił. Być może było to uzupełnienie o pozwolenie na budowę windy zewnętrznej, wójt jednak nie sprecyzował.

– To o tyle istotne, że bez windy ten klub nie mógłby istnieć ? wyjaśniła radna po sesji.

Rozporządzenie

Rady Ministrów

Tezie, że Klub Seniora nie powstanie, wójt ani nie zaprzeczył, ani jej nie potwierdził. Dlatego o szczegóły zapytaliśmy w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, do którego wpłynął wniosek o dofinansowanie.

– W 2020 roku gmina Siedlisko wnioskowała o 149,9 tys. zł ? komentuje Karol Zieliński, dyrektor biura wojewody. Pieniądze przyznano. Z informacji, jakie wójt Straus przedłożył wojewodzie wynika, że gmina nie miała możliwości realizacji zadania w 2020 roku. Powód? „Otoczenie wokół budynku, w którym ma się mieścić Klub Seniora, zostało wpisane do rejestru zabytków, o czym gmina dowiedziała się 23.03.2020 roku otrzymując decyzję Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków” – miał tłumaczyć Straus wojewodzie.

– Wszystkie prace budowlane dotyczące tego budynku wymagały uzgodnień z konserwatorem zabytków ? kontynuuje dyrektor Zieliński, powołując się na tłumaczenie wójta. – W związku z powyższym wójt złożył wniosek o ujęcie przyznanych środków w wykazie wydatków budżetu państwa, które w 2020 roku nie wygasają z upływem roku budżetowego i wydłużenie terminu realizacji zadania do 31 października 2021 roku.

Wójt widocznie zapomniał poinformować radną Gajewską i opinię publiczną o tym fakcie. Radna podkreśla natomiast, że jeszcze w ubiegłym roku, gdy zadzwoniła do urzędu wojewódzkiego, to odpowiedziano jej, że pieniądze nie mogą zostać przesunięte.

W międzyczasie (28.12.2020 r.) pojawiło się Rozporządzeniem Rady Ministrów (Dz. U. Z 2020 r., poz. 2422), na podstawie którego wojewoda zgodził się na wydłużenie terminu. Okazuje się zatem, że gmina Siedlisko wciąż ma szansę na stworzenie Klubu Seniora. Wszystko w rękach wójta i gminnych urzędników.

Dotacje dla

36 samorządów

– Po ogłoszeniu nowego programu na lata 2021-2025 gminy będą mogły nadal ubiegać się o dofinansowanie tworzenia i funkcjonowania placówek Senior+ – informuje Zieliński z biura wojewody.

W województwie lubuskim do programu Senior + w latach 2015-2020 przystąpiły następujące gminy: Świebodzin, Krzeszyce, Kłodawa, Siedlisko, Sulęcin, Rzepin, Słońsk, gmina miejska Nowa Sól, Szczaniec, Dobiegniew, Przytoczna, Deszczno, Drezdenko, Zbąszynek, Gorzów Wlkp., Cybinka, Skwierzyna, Witnica, Kargowa, Lubiszyn, Zielona Góra, Szlichtyngowa, Czerwieńsk, Międzyrzecz, Nowogród Bobrzański, gmina wiejska Nowa Sól, Zwierzyn, miasto Żary, Lubsko, gmina wiejska Żary, Kolsko, Stare Kurowo, Świdnica, Lubrza, gmina wiejska Żagań oraz powiat słubicki.

Łącznie do samorządów na dofinansowanie tworzenia i funkcjonowania placówek Senior+ trafiło już ponad 10 mln zł.

Napisz komentarz »