REKLAMA

Samorząd

Tyszkiewicz się odnalazł

Opublikowano 09 stycznia 2021, autor: Patryk Świtek

– Miałem trudny rok. Chyba najtrudniejszy w moim życiu. Ale już jest dobrze, wracam do żywych – powiedział na ostatniej sesji senator Wadim Tyszkiewicz.

W. Tyszkiewicz zabrał głos na końcu zdalnej sesji (30.12.). Pochwalił budżet swojego następcy i powiedział, że też jest za budową hali. – Przez wiele lat zaciskaliśmy pasa i nie stać nas było na wiele inwestycji, które robiły inne miasta. Dzisiaj musimy tworzyć warunki, żeby miasto się rozwijało, żeby nowosolanie się czuli dobrze w swoim mieście – powiedział.

Dodał, że Nowa Sól jest dziś wzorem dla innych samorządów. – To jest odczuwalne.  Gdziekolwiek się nie pojawię spotykam się z sympatią. Ludzie z całej Polski obserwują to, co się dzieje w Nowej Soli – zapewniał W. Tyszkiewicz.

Radnym opowiadał chwilę o związku swojej pracy z tym, co dzieje się w mieście.

– Miałem trudny rok. Chyba najtrudniejszy w moim życiu. Ale już jest dobrze, wracam do żywych. Robię coraz więcej ważnych rzeczy, potrzebnych również miastu. Odnalazłem się w tym senacie, więc jest ok – uspokajał.

Czy się uda? Nie wiem

Tyszkiewicz poinformował, że składa poprawkę do budżetu związaną z dokończeniem obwodnicy nowosolskiej.

Przypomnijmy, Nowa Sól od dawna zabiegała o to, by Urząd Marszałkowski zbudował trzecią część obwodnicy. Dziś kończy się ona na początku ul. Głogowskiej. Ciężarówki jadą dalej ul. Południową. W styczniu 2019 r. rada miasta podjęła uchwałę, w której przekazała Urzędowi Marszałkowskiemu 3 mln 425 tys. zł na „dokumentację projektową i odszkodowanie za nieruchomości i grunty”. Według wstępnych planów dalsza część obwodnicy ma przebiegać na tyłach ogródków działkowych przy ul. Południowej i ciągnąć aż do mostu na Odrze. Jeśli projekt faktycznie zostanie zrealizowany w tej postaci, trzeba będzie wypłacić odszkodowania za tereny i nieruchomości zajęte pod inwestycję. Urząd Marszałkowski ocenia, że pójdzie na to 3,2 mln zł.

Na razie nie wiadomo, kiedy obwodnica będzie budowana. Nie została zaplanowana w przyszłorocznym budżecie województwa.

– To jedna z najważniejszych inwestycji, która nas czeka i ona musi być skończona. To jest droga wojewódzka, ale z możliwością dołożenia pieniędzy z budżetu państwa. Czy się uda? Nie wiem. Zobaczymy. Myślę, że nasi przedstawiciele partii rządzącej będą lobbować za tym, żeby uwzględniono potrzeby naszego miasta. Chociaż przy rozdaniu pieniędzy samorządowych Nowa Sól została całkowicie pominięta – powiedział W. Tyszkiewicz. – Ten wniosek złożyłem po uzgodnieniu z panią marszałek – dodał.

Kłopoty z odnalezieniem

J. Milewskiego szczególnie ucieszyła informacja, że u senatora „jest ok”.

– Śledząc działalność pana senatora cieszę się z tego, że się pan odnalazł – powiedział prezydent. – Był dłuższy moment, że były z tym kłopoty. Tę deklarację traktuję z radością. Cieszę się też z informacji o obwodnicy, bo szczerze mówiąc w ostatnich tygodniach gdzieś mi to umknęło. Nie wiem, czy pan ją już upubliczniał, ale pomoc się przyda, bo kosztorys obwodnicy wzrósł 2,5 krotnie – zakończył.

Napisz komentarz »