REKLAMA

Samorząd

Czym zasypią dziurę budżetową?

Opublikowano 09 stycznia 2021, autor: Michał Szczęch

Nowe Miasteczko w budżecie na 2021 rok planuje wydać na inwestycje prawie 7 milionów złotych. Najwięcej pieniędzy pójdzie na termomodernizację szkoły i zakup nowego wozu strażackiego.

Radni gminy Nowe Miasteczko przyjęli budżet na 2021 rok w trakcie grudniowej sesji, ostatniej w roku 2020. Po stronie dochodów zapisano kwotę ponad 32,4 mln zł, po stronie wydatków ? pond 35,3 mln zł. Łatwo obliczyć, że deficyt sięgnie prawie 3 mln zł.

Czym gmina zasypię tę dziurę? Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku rząd wypłacił samorządom w dwóch transzach pieniądze z funduszu inwestycji lokalnych, tak zwane pieniądze covidowe, które miały powetować straty wywołane pandemią. Nowe Miasteczko wywalczyło dwa czeki po pół miliona złotych każdy. Zatem deficyt spadł do niecałych 2 milionów. Z tak zwanych wolnych środków na zasypanie dziury pójdzie 1,7 miliona. Koniec końców, żeby budżet się bilansował, gmina będzie musiała wziąć raptem 150 tys. zł kredytu.

– Zadłużenie wzrośnie tylko minimalnie. To pozytywne ? zauważył Anatol Komarnicki, przewodniczący rady gminy. Poprosił skarbniczkę, by wyliczyła, na co pójdzie blisko 7 mln zł zapisanych po stronie wydatków majątkowych.

Inwestycje

Po stronie wydatków majątkowych, czyli pieniędzy przeznaczonych na tak zwane inwestycje, znalazła się przede wszystkim termomodernizacja zespołu szkół, na którą zaplanowano 4 miliony złotych. Drugim największym wydatkiem ma być zakup nowego, ciężkiego wozu strażackiego za blisko 1,3 mln. Dalsze zagospodarowywanie stawów, czyli terenów rekreacyjnych w Nowym Miasteczku, pochłonie 120 tys. zł. Pieniędzy na rekreację będzie znacznie więcej, bo gmina planuje wybudować skatepark i zmodernizować stadion w sumie za 800 tys. zł. Na budowę szamb pójdzie 100 tys. zł, na modernizację przepompowni ? 80 tys. zł, na doświetlenie placów i ulic ? 100 tys. zł, na zabezpieczenie zabytkowego pałacu w Borowie Polskim ? 110 tys. zł, na remonty dróg ? 180 tys. zł.

Jeden głos

wstrzymujący

– Szyjemy na miarę naszych najpilniejszych potrzeb i możliwości ? oceniła budżet burmistrz Danuta Wojtasik. – Skupiamy się przede wszystkim na zadaniach, o które wnioskujemy, czyli na termomodernizacji zespołu szkół i zakupie ciężkiego wozu strażackiego. Zawnioskowaliśmy do urzędu wojewódzkiego o dofinansowanie zakupu tego wozu. Stadion i skatepark zostaną sfinansowane z funduszu inwestycji lokalnych. Reszta inwestycji uzależniona jest od pandemii.

Wojtasik zauważyła, że rok 2020 i 2021 są mało przewidywalne. – Do planowania budżetu podeszliśmy w sposób ostrożny.

Ostatecznie 14 radnych zagłosowało za przyjęciem budżetu. Radny Krzysztof Kuźmiński jako jedyny wstrzymał się od głosu. Próbowaliśmy zapytać radnego o powody. Umówiliśmy się na rozmowę telefoniczną w piątek o 11. Niestety, radny wyłączył telefon.

Napisz komentarz »