REKLAMA

Wasze sprawy

Co się stało?

Opublikowano 09 stycznia 2021, autor: Michał Szczęch

Dyrektorka placówki podległej starostwu, którą pracownicy oskarżają o mobbing, nie doczeka końca kadencji. Ta miała minąć za ponad pół roku. „Przechodzi na emeryturę z dniem 25 lutego 2021 roku” – poinformowało nas starostwo.

Ważą się losy sprawy o mobbing, która w listopadzie 2020 roku trafiła do prokuratury w Nowej Soli. W grudniu Patryk Wilk, szef nowosolskiej prokuratury poinformował na naszych łamach, że złożyli wniosek, żeby przekazać sprawę innej placówce. Nie chciał podać powodów. Najczęściej w tego typu sytuacjach powodem jest ewentualne powinowactwo z jedną ze stron.

Po nagłośnieniu afery, w październiku 2020 roku starostwo zleciło kontrolę doraźną w placówce. W liczącym 31 stron raporcie pokontrolnym wytknięto liczne błędy i uchybienia. Dotyczyć miały zarządzania placówką, m.in. wystawiania faktur, wypłacania nagród (pracownice dostawały niskie nagrody, a zatrudniona na półetatu główna księgowa dostała w trzy lata ponad 36 tys. zł), a także bezpieczeństwa higieny pracy. Dyrektorka dostała czas do 15 stycznia 2021 roku, żeby się wytłumaczyć.

Sprawą zainteresowało się kilkoro radnych powiatowych. Zenobia Kubicka i Grzegorz Zwarycz w trakcie sesji dopominali się z mównicy, by dyrektorkę, przynajmniej na czas wyjaśniania sprawy, zawiesić w obowiązkach. Tego samego domagała się część pracowników, która zarzuca dyrektorce mobbing. Skoro dyrektorka przechodzi na emeryturę, postulat poniekąd zostanie spełniony.

Dorobiła się

Decyzja o przejściu na emeryturę wcale nie musiała być łatwa dla pani dyrektor. Z oświadczenia majątkowego złożonego w 2020 roku wynika, że zarobiła w 2019 roku blisko 120 ty. zł z tytułu wynagrodzenia za pracę, że zarobiła ponad 14,5 tys. zł z tytułu umowy zlecenia i ponad 3,6 tys. zł dzięki „innym świadczeniom”. Na koniec 2019 roku miała ponad 400 tys. zł kredytu hipotecznego (współkredytobiorca), ale też blisko 300 tys. zł oszczędności. Oświadczyła, że jest współwłaścicielką domu za pół miliona, że ma trzy mieszkania (w przypadku dwóch jako współwłaścicielka, a trzecie tylko jej). I jeszcze nowiuśkie auto.

Napisz komentarz »