REKLAMA

Kultura, Oświata

Wymazali nauczycieli

Opublikowano 16 stycznia 2021, autor: Michał Szczęch

Nauczyciele są w czasach pandemii zawodem podwyższonego ryzyka. Zakwalifikowano ich do grupy osób, które w pierwszej kolejności mają zostać zaszczepione. Wciąż czekają, a ferie kończą się już w poniedziałek.

Od poniedziałku do szkół, na nauczanie stacjonarne, wracają uczniowie z klas 1-3. Wracają też nauczyciele tych klas, a także pracownicy administracji i obsługi.

– Choć nie zostaliśmy jeszcze zaszczepieni, to cieszymy się na ten powrót ? komentuje Arkadiusz Sidor, dyrektor kożuchowskiej „jedynki”. – Nauczyciele mają trochę stresu, narzekają na brak szczepionek, ale wszyscy jesteśmy zgodni, że nic nie zastąpi stacjonarnego nauczania, że nauczanie zdalne daje o wiele gorsze efekty.

Z powrotu cieszą się też nauczyciele podstawówki w Otyniu. Tak twierdzi dyrektor Jarosław Suski. – W sprawie szczepionek uczucia są jednak mieszane ? w tym momencie dyrektor Suski przypomina, że przecież już w listopadzie 2020 roku ze strony ministerstwa padały deklaracje, że nauczyciele, zanim wrócą do szkół, zostaną zaszczepieni, że będą bezpieczni. – Tym czasem wciąż nie wiadomo, kiedy te szczepionki będą. Mieliśmy konferencję z panią kurator. Powiedziała, że niestety trzeba czekać.

W szkołach restrykcje

Dzieci w czasie przerwy muszą nosić maseczki. Dzieci z różnych klas nie powinny mieszać się między sobą. – Dla poszczególnych klas wyznaczyliśmy nawet osobne toalety ? informuje dyrektor Sidor. – Klasy mam w dwóch budynkach. Skoro starsi uczniowie jeszcze nie wracają do szkół, to młodszych uczniów rozdzieliliśmy między dwa budynki.

Na zdalnym nauczaniu pozostaną uczniowie klas 4-8 i szkół ponadpodstawowych. Wciąż nie wiadomo, do kiedy.

Wymazali nauczycieli 

W piątek nauczycieli klas 1-3, a także pracowników administracyjnych, pedagogów, psychologów przetestowano pod kątem zakażenia covidem. Dyrektor Suski dziwi się, że pod uwagę nie wzięto na przykład woźnych, którzy przecież mają kontakt z dziećmi i kadrą.

W szpitalu i na nowosolskim stadionie testowano pracowników podstawówek z terenu Nowej Soli, a także gminy wiejskiej Nowa Sól, gmin Kolsko i Otyń ? w sumie blisko 190 osób. W kożuchowskiej „jedynce”, testowano pracowników szkół z terenu gmin Kożuchów, Bytom Odrzański i Nowe Miasteczko ? ok. 110 osób.

W sumie testom poddano blisko 300 pracowników ? tylu ujęto na listach.

– Wytyczne ministerialne są takie, że jeśli w trakcie trwania nauki ktoś będzie chciał ponownie wykonać test, to będzie mógł zrobić to za darmo, zgłaszając się z wnioskiem do lekarza ? kwituje dyrektor Suski.

Napisz komentarz »