REKLAMA

Kultura, Oświata

Grunt, że się łapiemy

Opublikowano 30 stycznia 2021, autor: Michał Szczęch

Wśród szkół średnich powiatu nowosolskiego trudno szukać tych łapiących się do wojewódzkiej elity. Takie wnioski płyną z opublikowanego niedawno rankingu „Perspektyw” 2021.

Przyczyn tej sytuacji można wskazywać wiele. Ot, choćby taką, że nowosolskie szkolnictwo ponadpodstawowe jest nastawione na kształcenie rzeszy młodych ludzi, którzy zasilą nowosolską strefę przemysłową. Taką przyszłość lokalne władze kreślą dla absolwentów? Możliwe…

Czy warto? Czy to możliwe?

Ktoś, kto nie zgodzi się z taką tezą, być może powie, że nowosolskie licea i technika muszą kształcić wszystkich uczniów, słabszych i lepszych, stąd poziom ogólny jest raczej średni. Uczniowie przychodzą z różnych miejscowości, z podstawówek o różnym poziomie nauczania. A trzeba pamiętać, że podstawówki z Nowej Soli i okolicznych gmin egzamin dla przykładu z matematyki zdali prawie najgorzej w regionie (są w ogonie). Zwraca na to uwagę starosta Iwona Brzozowska. – Nowosolskie szkoły ponadpodstawowe nie mogą sobie pozwolić na ten luksus, by przyjmować na przykład tylko tych najzdolniejszych. Poza tym najzdolniejsi najczęściej uciekają do szkół zielonogórskich.

Jak zatrzymać ich w Nowej Soli? Czy warto? I czy to możliwe? – Dofinansowaliśmy remonty techników, będą remonty w liceum, to na pewno jest krok do podniesienia standardów ? mówi Sylwia Wojtasik, członkini zarządu powiatu. Starosta Brzozowska potwierdza, że warto walczyć o elitarność. – Ale ważniejsze jest takie kształcenie, żeby nasi absolwenci mieli pracę ? zaznacza. Być może stąd w nowosolskich technikach bardzo dobre kierunki związane na przykład z fryzjerstwem, z gastronomią. Technika nastawione na takie kształcenie do rankingu „Perspektyw” raczej się nie załapią. W przeciwieństwie do zielonogórskiej budowlanki, najlepszej w województwie wśród techników.

Grunt, że się załapało 

Gdyby porównywać szkolnictwo powiatu nowosolskiego, to raczej nie do Zielonej Góry czy Gorzowa Wlkp., bo słuszny będzie zarzut, że to nie ten kaliber. Ale na przykład takie Żary, miasto o podobnej wielkości, położeniu? Porównajmy.

Żary mają cztery licea. I wszystkie łapią się do rankingu Perspektyw, bo spełniają kryteria. Mało tego! Żarskie Liceum Społeczne jest najlepsze w województwie! Na głowę bije nawet słynne zielonogórskie LO1. Ktoś powie, że jedno liceum o niczym nie świadczy? Kolejne żarskie LO okupuje piątą pozycję w rankingu. Jest też LO na 12 miejscu. I na 15! Ok. W takim razie można zaryzykować tezę, że Żary stawiają na ogólniaki. Guzik prawda! Żary mają cztery technika, a do rankingu łapią się aż trzy ? jedno zajmuje drugie miejsce w województwie, kolejne są na 24 i 29 pozycji.

Dla porównania ? nowosolskie LO jest 13 w województwie, podobnie jak przed rokiem. Na pocieszenie pozostaje fakt, że pnie się w rankingu ogólnopolskim. W zeszłorocznym rankingu było 711, a teraz jest 659.

Do rankingu łapie się jedno nowosolskie technikum ? imienia Krukowskiego, czyli popularny Elektryk. Jest wprawdzie na 35 miejscu, czyli ostatnim spośród zakwalifikowanych. Ale, jak mówią w starostwie, grunt, że się załapało.

PONIŻSZE TABELE BIERZEMY Z ŻAR. TRZEBA DOPISAĆ NOWOSOLSKIE SZKOŁY (PODAŁEM MIEJSCA I NAZWĘ)

Wojewódzki Ranking Liceów

13. LO im. Krzysztofa K. Baczyńskiego

Ogólnopolski Ranking Liceów

659. LO im. Krzysztofa K. Baczyńskiego

Wojewódzki Ranking Techników

35. Technikum im. Włodzimierza Krukowskiego

Ogólnopolski Ranking Technik

500+. Technikum im. Włodzimierza Krukowskiego

Napisz komentarz »