REKLAMA

Samorząd

Pandemia nie zabrała trzynastek

Opublikowano 13 lutego 2021, autor: Michał Szczęch

Do końca marca urzędy gmin i miast, a także starostwo, wypłacą swoim pracownikom tak zwane trzynastki. Wcześniej gminy i miasta musiały zaplanować te pieniądze w budżetach na 2021 rok. W skali naszego powiatu, to w sumie ponad półtora miliona złotych.

Wysokość trzynastki zależy oczywiście od wysokości pensji, jaką dana osoba zarabia. Czyli na przykład taki pan palacz z urzędu, czy pani sprzątaczka, a nawet szeregowy urzędnik, trzynastki dostaną najniższe. Natomiast najwięcej dostaną wójtowie, burmistrzowie, dyrektorzy, prezydent…

Pieniądze za efekty

Tak zwane trzynaste pensje dostają nie tylko urzędnicy, ale też na przykład pracownicy publicznych szpitali, nauczyciele. Krąg uprawnionych jest szeroki. Ci ostatni dostają nawet „czternastki”.

Dodatkowe pensje wypłacane są dlatego, że tak nakazuje prawo. O ile jednak, w dobie pandemii, nauczyciele i pracownicy szpitali mieli szczególnie trudno, o tyle można się zastanawiać, na czym polegała trudność na przykład urzędników w wykonywaniu obowiązków i czy zasłużyli na trzynastki – taką uwagą podzielił się z naszą redakcją Czytelnik. – Pracowali niekiedy krócej, w izolacji od petentów, zamknięci w urzędach… – wyliczał. „Urząd będzie od dziś częściowo zamknięty!”, „Dokumenty należy zostawiać w urnie ustawionej przy wejściu”, „Prosimy o kontakt z urzędem drogą telefoniczną” – to niektóre pandemiczne ogłoszenia urzędów gmin i miast z ubiegłego roku, które przytoczył Czytelnik.

Chciałabym trzynastek

dla wszystkich

Tak się składa, że Czytelnik pochodzi z gminy Nowe Miasteczko, więc o komentarz poprosiliśmy burmistrz Danutę Wojtasik.

– Zdecydowanie trudniej obecnie jest zorganizować pracę w urzędzie – komentuje Wojtasik. – Staramy się nie odkładać spraw, choć ustawa to umożliwia. Przecież postępowanie odłożone, prędzej czy później i tak będzie musiało być zakończone. Proszę mi wierzyć, wolelibyśmy pracować w normalnych warunkach. Każda grupa pracownicza, która ma kontakt czy to z petentem, czy z klientem, czy z pacjentem, w dzisiejszych czasach ma trudno. Co się zaś tyczy trzynastek, to wynagrodzenie nie jest nagrodą, ono przysługuje urzędnikowi bez względu na stopień trudności w danym roku. Trzynastka nie jest naszym wymysłem, tylko wymysłem ustawodawcy. Musimy ją wypłacać, więc wypłacamy. I proszę mi wierzyć, chciałabym, żeby w Polsce obowiązywało prawo, które zobowiązywałoby wszystkich pracodawców do wypłacania trzynastek – kwituje Wojtasik.

Można w dwie minuty

W przypadku odpowiadania na pytania o „trzynastki”, z którymi zwróciliśmy się do urzędów, wzorem niech będzie gmina Kolsko. Uprzejma pani z sekretariatu przełączyła do skarbniczki, a skarbniczka podała kwotę i błyskawicznie ustaliła, ile osób ta kwota obejmuje. Ustalenie dwóch danych liczbowych zajęło pani skarbnik dwie minuty. Część samorządów oddzwoniła po kilku godzinach, część odpowiedziała mailem. Paweł Jagasek, burmistrz Kożuchowa, odpowiedź przysłał osobiście, SMS-em. Sprawnie to poszło w gminie Siedlisko, w gminie Nowe Miasteczko, w gminie Otyń. Owszem, zdarzyło się, że urzędnik z którejś gminy westchnął ciężko na wieść, że „znowu pytamy o trzynastki”. Koniec końców, do piątku nie odpowiedziały nam gmina Bytom Odrzański i Urząd Miasta w Nowej Soli.

To już tradycja

Nowosolski urząd potrzebuje dwóch tygodni, by odpowiedzieć na każde, nawet najdrobniejsze zapytanie prasowe. To nic, że wystarczy, żeby na przykład pani skarbnik zajrzała do komputera i w dwie minuty (lub w kilka godzin ? niech będzie) ustaliła dane, o które prosimy, a jeśli jeszcze nie policzyli, to mogą podać kwoty zaplanowane w budżecie na 2021 rok. Urząd Miasta w Nowej Soli zawsze odpowiada po dwóch tygodniach od zadania pytania. To zbędna zwłoka, za którą można dostać w sądzie karę, tym bardziej, że dane liczbowe urzędnicy najczęściej mają przed nosem, czarno na białym.

Nasze pytania nie są z kapelusza. Pytamy o informacje o charakterze publicznym, które urząd musi nam podać. Za niepodanie również grozi wyrok.

Dlaczego nowosolski urząd tak się grzebie w udzielaniu nam odpowiedzi? Muszą te odpowiedzi odkopać spod ziemi? A może to gra na czas, żebyśmy o pewnych sprawach napisali jak najpóźniej, lub na przykład później niż miejscowy „biuletyn”? Może urzędnicy mają bałagan w dokumentach? A może, w co wierzymy, urzędnicy są w porządku i wyrabiają się z robotą, tylko zwierzchników mają takich, a nie innych, a tym samym wytyczne mają takie, a nie inne? Co istotne, ci zwierzchnicy też dostają trzynastki, najwyższe w skali urzędu.

Tłuste kwoty 

Wójtowie, burmistrzowie, starosta i prezydent mogą liczyć na trzynastki w przedziale ok. 8,5 tys. – 9,5 tys. zł.

 

 

RAMKA 0

Ile na trzynastki?

Kolsko – 24 pracowników, 101 tys. 395 zł;

Nowe Miasteczko – 23 pracowników, 114 tys. zł;

Siedlisko – 21 pracowników, 83 tys. 479 zł i 80 gr;

Kożuchów ? 60 pracowników, 232 tys. 523 zł i 41 gr;

Otyń ? 34 pracowników, 97 tys. 352 zł 15 gr;

Bytom Odrz. ? NIE ODPOWIEDZIELI (w budżecie na 2021 rok wpisali kwotę 86 tys. 47 zł);

Nowa Sól (gmina) ? 38 pracowników, 110 tys. 145 zł i 69 gr;

Starostwo – 104 pracowników, 303 tys 438 zł i 98 gr;

Nowa Sól (miasto) ? NIE ODPOWIEDZIELI (w budżecie na 2021 rok wpisali kwotę 521 tysięcy 914 złotych).

RAMKA 1

Trzynastka to 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie.

 

RAMKA 2

Na trzynastą pensję mogą liczyć między innymi nauczyciele, pracownicy urzędów państwowych, samorządowych, a także zatrudnieni w biurach poselskich i senatorskich – o ile są zatrudnieni na podstawie stosunku pracy, tj. umowie o pracę, poprzez mianowanie, powołanie lub wybór.

 

RAMKA 3

W skali kraju, urzędy gmin i miast, dla swoich pracowników objętych trzynastką (sfera budżetowa, nauczyciele, urzędnicy, samorządowcy) będą musiały wysupłać w sumie blisko 5,5 miliarda złotych.

 

RAMKA 4

Relikt PRL?

Z dniem 1 stycznia 1998 r. weszła w życie ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. To dodatkowe wynagrodzenie wprowadzone zostało w miejsce nagrody z zakładowego funduszu nagród, zwanej “trzynastką”.

Napisz komentarz »