REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Szpital modułowy w Legnicy już gotowy

Opublikowano 13 lutego 2021, autor: Filip Pobihuszka

Blisko sto miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19 jest już gotowych w nowym szpitalu modułowym, który powstał przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy.

KGHM, zgodnie z dyspozycją rządu i przy współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych, jest odpowiedzialny za organizację tymczasowych placówek medycznych na Dolnym Śląsku.

Od grudnia ubiegłego roku tymczasowy oddział dla chorych na koronawirusa działa w Wałbrzychu, w kompleksie budynków przy ul. Batorego. Na potrzeby szpitala tymczasowego zaadaptowano ostatnie piętro obiektu po byłym oddziale pediatrycznym. Działa tam 50 łóżek dla chorych mieszkańców regionu.

– KGHM odpowiada na zapotrzebowanie i dyspozycje rządu zgodnie z naszym hasłem dbamy – pomagamy – chronimy. Pandemia to dla nas wszystkich test z odpowiedzialności i zaangażowania we wspólną sprawę, jaką jest walka z koronawirusem. Od wielu miesięcy dostarczamy do placówek medycznych w całej Polsce pomoc w postaci środków ochrony czy sprzętu medycznego. Sprawne przygotowanie miejsc w szpitalach tymczasowych na Dolnym Śląsku to nasze kolejne działania – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Szpital zgodnie z planem

Adam Bugajczuk, wiceprezes do spraw rozwoju KGHM dodaje, że budowa szpitala modułowego w Legnicy przebiegła zgodnie z planem. – Inwestycja to wspólny wysiłek wielu firm, w tym spółki z Grupy Kapitałowej KGHM BIPROMET. Dzięki temu powstał profesjonalny obiekt, który będzie służyć mieszkańcom Zagłębia Miedziowego nie tylko w okresie pandemii – Adam Bugajczuk.

Szpital modułowy, oprócz sal dla pacjentów i pomieszczeń dla personelu, jest wyposażony w gabinety zabiegowe i nowoczesną izbę przyjęć. Placówka została zbudowana z 40 modułów, które były przewożone na miejsce i składane w całość.

Dyrektor szpitala w Legnicy Anna Płotnicka-Mieloch podkreśla, że po zakończeniu walki z pandemią szpital modułowy będzie nadal wykorzystywany. Powstaną tam kolejne oddziały, w tym m.in. psychiatryczny.

KGHM w walce z pandemią

W Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie, należącym do Grupy KGHM, już od listopada ubiegłego roku funkcjonuje oddział przeznaczony dla chorych na koronawirusa oraz z podejrzeniem zarażenia. Szpital może przyjąć ponad 50 pacjentów.

KGHM od wielu miesięcy wspiera personel medyczny przekazując do placówek służby zdrowia środki ochrony, w tym płyn dezynfekujący. Fundacja miedziowej spółki pomaga w zakupach sprzętu medycznego. W działania zaangażowani są również wolontariusze spółki, którzy w ramach Solidarnościowego Korpusu Pomocy Seniorom, udzielają pomocy starszym osobom z całego Dolnego Śląska.

Szpital modułowy w liczbach

Powierzchnia obiektu to 1985 m kw., znajduje się w nim 96 łóżek, w tym 20 łóżek w sali obserwacyjnej przewidzianej dla wzmożonego nadzoru stanu pacjentów.

Liczba pracowników zaangażowanych w budowę: 120 pracowników w szczycie.

Liczba zużytych materiałów budowlanych – obiekt posadowiono pośrednio na 324 palach stalowych, a konstrukcja stalowa waży 170 ton.

Długość instalacji: tlen medyczny – 360 m instalacji i ponad 100 punktów tlenowych oraz zbiornik ciekłego tlenu (6 ton), instalacja wodna – 2 km, sieć IT – 7 km, instalacje elektryczne wewnętrzne – 20 km, okablowanie zewnętrzne – 1 km oraz pięć central wentylacyjnych na dachu

Napisz komentarz »