REKLAMA

Wasze sprawy

To ja znalazłem lwa w zaroślach

Opublikowano 21 marca 2021, autor: Michał Szczęch

Kto by pomyślał, że historia o lwie z Borowa Wielkiego w gminie Nowe Miasteczko wzbudzi takie zainteresowanie wśród naszych Czytelników…

Po kolejnym artykule, który opublikowaliśmy tydzień temu, z redakcją skontaktował się między innymi Władysław Muszkieta. W latach 1986-1990 był naczelnikiem gminy Nowe Miasteczko, a później dyrektorem szkoły.

– Kiedyś wybrałem się do pałacowego parku w Borowie Wielkim ? opowiada. – Przeczesywałem zarośla i znalazłem lwa. Miał pysk i grzywę… – wtedy, w 1988 roku, W. Muszkieta postanowił ocalić tego zwierza. – W zaroślach popadał w zapomnienie. Pomyślałem, że lepiej mu będzie na krzyżówce, że stanie się ozdobą, wizytówką wsi.

Kiedyś wystarczyło kilka dni

W. Muszkieta powiadomił Zbigniewa Oznarowicza, ówczesnego sołtysa Borowa Wielkiego. Sołtys Oznarowicz skrzyknął mieszkańców. Wynajęli dźwig. Przyjechał ciągnik… Lew trafił na skrzyżowanie, o czym pisaliśmy już tydzień temu. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że swój udział miał w tym wydarzeniu właśnie pan Muszkieta.

– Przeczytałem artykuł i nie mogę się nadziwić, że dziś urzędnicy potrzebują kilku miesięcy, żeby ustalić, co dalej zrobić z tym lwem ? kontynuuje dawny naczelnik gminy. – Za moich czasów wystarczyłoby kilka dni i ręce chętne do pracy ? wzdycha. W tym momencie przypomnijmy, że krzyżówka w Borowie jest powiatowa, że ma zostać przebudowana, ale roboty, właśnie o kilka miesięcy, opóźnia obecność lwa.

Warto odrestaurować

Posąg, zgodnie z zapowiedziami Wiesława Starucha, kierownika powiatowego zarządu dróg, ma wkrótce trafić w okolice miejscowego cmentarza.

– Skoro jest takie zainteresowanie tym posągiem, to byłoby warto go odrestaurować ? apeluje Muszkieta. – Mówią, że to zabytek. W takim razie można odmalować, można dosztukować pysk. A może warto zrobić odlew i stworzyć zupełnie nową figurę? Przecież ten lew, obok domu strażaka, jest wizytówką Borowa Wielkiego ? twierdzi pan Muszkieta.

PS

Jeśli macie Państwo kolejne informacje na temat lwa z Borowa, to zapraszamy do redakcji. Można przyjść lub zadzwonić. A może znacie inne równie ciekawe historie?

Napisz komentarz »