REKLAMA

Wasze sprawy

Dlaczego zamknięto ujęcie?

Opublikowano 27 marca 2021, autor: Michał Szczęch

Radny Krzysztof Galerczyk na ostatnim posiedzeniu komisji rady powiatu odniósł się do kwestii trującej hałdy w Nowej Soli, na terenach po dawnym Dozamecie. Zaapelował o podjęcie wspólnych działań miasta i starostwa. Proponował na przykład, żeby zastanowić się nad wzięciem wspólnego kredytu, aby zacząć usuwać chemikalia.

Galerczyk nawiązał do słów inspektorów z WIOŚ, którzy biją na alarm. Bo może tam dojść do skażenia wód gruntowych. Radny nawiązał do innego ujęcia wód, które blisko 20 lat temu zostało zamknięte. – Starsi radni pamiętają, że kiedyś ujęcie wody dla Nowej Soli było też na gruntach wsi Zakęcie ? mówił Galerczyk. – Zresztą, była to woda doskonała. Ujęcie zostało zlikwidowane, kiedy jedna ze śląskich firm zwoziła tu chemikalia, które były wlewane w odwierty ziemne. To była jedna z przyczyn zamknięcia tego ujęcia ? zasugerował.

– Pan Galerczyk posługuje się niezbyt dobrym przykładem ? wicestarosta Waldemar Wrześniak odbił piłeczkę . – To plotki. Studnie zostały po prostu wyczerpane, w związku z tym zostały zlikwidowane. Stacja uzdatniania wody natomiast została zlikwidowana między innymi z powodów ekonomicznych i przeprowadzonej na ogromną skalę przebudowy ujęcia wody przy ul. Wojska Polskiego i przebudowy instalacji wodno-kanalizacyjnej w całej aglomeracji. I tylko z tego powodu była zamknięta stacja uzdatniania wody w Zakęciu – stwierdził Wrześniak.

Napisz komentarz »